V pondělí přibylo 4377 případů, o tisíc méně než před týdnem

lustrační fotografie, FOTO: pixabay

V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisíc méně než před týdnem v pondělí. Oproti neděli je nových případů asi o 2900 více, o víkendu se ale méně testuje. Nakaženo je aktuálně přes 83 000 lidí, většina má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných bylo v neděli 5296 pacientů.

Počet úmrtí s covidem-19 stoupl na 7360. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, druhý den je tak ve třetím z pěti stupňů. Při setrvání na této úrovni po dobu sedmi dní je možné navrhnout další zmírnění opatření.

Aktuálně je Česko od pondělí ve čtvrtém, druhém nejvyšším stupni rizika, protiepidemická opatření se mírně rozvolnila. Do třetího stupně se skóre dostalo v pondělí, předtím bylo čtyři dny ve čtvrtém stupni na 62 bodech.

Za snížením skóre byl podle ministerstva zdravotnictví pokles relativní pozitivity testů.

Výrazné snížení podílu pozitivních testů bylo výsledkem započtení antigenních testů s výsledkem potvrzeným testem PCR v posledním týdnu. „Je to zcela ve shodě s metodikou, kterou doporučilo Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC),“ uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli byl z téměř 7000 testů na koronavirus pozitivní výsledek u 21,6 procenta vzorků. V předchozích zhruba dvou týdnech byly běžné hodnoty mezi 25 a 30 procenty.