V Praze se neplánují významnější nová opatření kvůli semaforu

lustrační fotografie, FOTO: pixabay

Vedení Prahy ani pražská hygiena neplánují zavádět nová významnější opatření kvůli zařazení metropole do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem na tzv. semaforu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby zajistil dostatek míst v nemocnicích, příští týden se bude na magistrátu konat porada k aktuální epidemiologické situaci. Od září bude v Praze stejně jako ve zbytku země povinnost nosit roušky ve veškeré MHD a některých veřejných prostorách, platit to bude i pro letiště.

V Praze už nyní platí povinnost nosit roušky ve všech zdravotnických zařízeních a v metru. Město tak podle vyjádření magistrátu s ohledem na opatření plánovaná na začátek září nemá příliš prostoru pro zavedení dalších. „Pražští hygienici budou společně s vedením města sledovat, jak se situace vyvíjí, pokud by se situace zhoršovala, nelze vyloučit další opatření dle toho, kde a jak se bude koronavirus šířit,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě. Opatření, která začnou platit od září, se budou týkat také všech vnitřních prostor Letiště Václava Havla.

„Dnes jsem písemně požádal pana ministra zdravotnictví, aby zejména pro seniory ze zařízení poskytujících pobytové sociální služby, kteří jsou covid pozitivní, zajistil dostatek lůžek ve státních nemocnicích na území hlavního města,“ uvedl Hřib. Dodal, že dříve se v této oblasti objevily potíže, protože město žádnou nemocnici neprovozuje a všechny na území metropole jsou státní, pouze Praha 1 spravuje Nemocnici Na Františku. Město nedávno otevřelo odběrové místo pro samoplátce na Václavském náměstí, podle informací magistrátu nyní jedná o otevření dalších.

Situace v Praze se podle Vojtěcha zhoršuje, proto hygienici přistoupili ke změně hodnocení rizika ze zeleného stupně. Zatím situaci hodnotí na spodní úrovni oranžového stupně, i proto zatím nezavedli rozsáhlejší restrikce. „Situace v Praze se zhoršuje. Kdyby se posunula dál, museli bychom rozšířit nošení roušek do dalších prostor nebo zavírat noční provozy,“ řekl dnes ministr.

Praha je na tom podle hygieniků nyní nejhůře z regionů, což je podle magistrátu s ohledem na počet obyvatel, charakter velkoměsta a přítomnost mezinárodního letiště pochopitelné. Do zeleného, prvního stupně rizika, nově patří okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. V ostatních regionech je podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

čtk