V předvolebním Španělsku ožila debata o eutanazii

Zdroj: Pixabay

Případ 69letého muže, který své nevyléčitelně nemocné ženě pomohl ukončit život, ve Španělsku před předčasnými parlamentními volbami roznítil debatu o eutanazii. Dřívější předvolební debaty opanovalo hospodářství, letos ale převažují sociální témata, například práva žen a národní identita. Španělé půjdou k urnám v neděli 28. dubna a očekává se vítězství socialistů premiéra Pedra Sáncheze, uvedla agentura Reuters.

Ángel Hernández se sám přihlásil na policii minulou středu, když své 61leté ženě, kterou přes 30 let sužovala roztroušená skleróza, podal smrtelnou dávku barbiturátů. Místní média minulý týden zveřejnila video, v němž se Hernández nemocné manželky ptá, zda chce skutečně život ukončit. „Ano, čím dříve, tím lépe,“ odpoví mu žena.

Hernández byl následující den propuštěn a nyní ho čeká soud. Bude-li shledán vinným ze zabití, může dostat od dvou do deseti let vězení. Svým činem před volbami rozpoutal diskusi o eutanazii, pro níž se v průzkumu v roce 2017 vyslovilo 84 procent Španělů.

Proti eutanazii se v tradičně katolickém Španělsku staví konzervativní lidovci a krajně pravicová strana Vox. Premiér Sánchez v neděli na předvolebním mítinku řekl, že pokud získá parlamentní většinu, „eutanazie bude uznána jako právo“.

Sánchezova menšinová vláda loni předložila zákon, který měl eutanazii a asistovanou sebevraždu ve Španělsku legalizovat. Návrh ale zablokovali lidovci a strana pravého středu Ciudadanos.

Předseda strany Ciudadanos Albert Rivera nicméně čtyři dny po Hernándezově zatčení v televizi uvedl, že nyní eutanazii a zákon o „důstojné smrti“ podporuje a apeloval na lidovce, aby i oni svůj postoj zvážili. Šéf lidovců Pablo Casado něco takového vyloučil a socialistům vyčetl, že chtějí pomocí Hernándezova případu před volbami získat politické body.

Očekává se, že volby vyhraje Sánchezova strana. Socialisté by mohli podle průzkumu agentury Metroscopia z konce března sestavit většinovou vládu s liberálními Ciudadanos, případně s koalicí levicových Podemos a regionálními uskupeními. Španělská média ale nevylučují ani opakování současné patové situace.

ČTK