V Rakousku začal platit zákaz kouření v restauracích

V Rakousku vstoupil 1. listopadu v platnost zákaz kouření v restauracích a podobných zařízeních. Účastníci halloweenských večírků i štamgasti ve venkovských hospodách museli své cigarety uhasit úderem půlnoci. Kuřáky, které kontrola přistihne v restauraci, baru či kavárně s cigaretou v ruce, hrozí pokuta 100 eur (2600 Kč). Kdo si bude ale zapalovat pravidelně, mohl by zaplatit až 1000 eur. Provozovatelům restaurací hrozí pokuta až 10 000 eur.

Zákaz kouření v restauracích, barech a kavárnách schválil rakouský parlament letos v červenci. Proti hlasovali jen poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Původně se přitom mělo přestat v restauracích kouřit již od loňského 1. května. Tehdejší koaliční vláda lidovců (ÖVP) a FPÖ ale příslušnou část protikuřáckého zákona zrušila. Zákaz se do hry vrátil až poté, co se letos v květnu kabinet v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem rozpadl.

Alpská republika dosud platila za jeden z posledních rájů kuřáků v Evropské unii. Ode dneška si už milovníci tabáku budou moci zapálit jen na zahrádkách a v dalších venkovních prostorách restaurací. Ve všech veřejných prostorech, kde se vyrábí, zpracovává, podává nebo konzumuje jídlo a pití, je kouření zakázáno. Nový zákaz se vztahuje i na doutníky, elektronické cigarety a dokonce i na vodní dýmky, které se kouřily ve specializovaných barech.

Lékař Florian Stigler ze Štýrského Hradce očekává, že již během prvního týdne rakouské nemocnice přijmou asi o 600 pacientů méně. „Mezinárodní studie ukazují, že gastronomie bez kouření snižuje srdeční infarkty v průměru o 15 procent, mrtvice o 16 procent a zápaly plic o 24 procent,“ uvedl Stigler.

Zákaz kouření v restauracích vítá většina rakouských politických stran. Předsedkyně sociálních demokratů Pamela Rendiová-Wagnerová, která je sama lékařkou, označila dnešek za „dobrý den pro zdraví Rakušanek a Rakušanů“. Liberální strana NEOS uvedla, že dnešní den je „dobrým koncem téměř nekonečného příběhu“. Jen svobodní zákaz nadále kritizují. Majitelé restaurací a barů jsou v názoru na nový zákon podle rakouských médií rozdělení.

Podle dat z roku 2014 kouří pravidelně či příležitostně zhruba třetina Rakušanů. Mužů kouří pravidelně více než čtvrtina.

Zákaz kouření v České republice

V Česku začal protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, platit na konci května 2017. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ve druhém pololetí mezi roky 2017 a 2018 významně poklesl počet hospitalizací s akutním infarktem u osob mladších 70 let, a to o 9,2 %. Zatímco v roce 2016 v této věkové skupině bylo v souvislosti s akutním srdečním infarktem hospitalizováno 11 278 osob, v roce 2018 se jednalo o 10 579 osob.

„Dostupná data prokázala pozitivní efekt zavedení nekuřáckých veřejných prostor v České republice,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k výsledkům zákazů kouření.

„Analýza časových trendů prokázala již u dvou z hodnocených diagnóz, čímž je astma a akutní infarkt myokardu, v roce 2018 celkový pokles počtu hospitalizací o 1 400 oproti roku 2016. V případě hodnocení dalších diagnóz se dostaneme na ještě mnohem vyšší číslo,“ dodal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Analýza srovnávající celková data za rok 2018 s rokem 2016 tak prokázala u osob mladších 70 let pokles o 699 hospitalizací, což korigováno na dlouhodobý trend činí 7,1 %. Ze srovnání dat za roky 2016 a 2018 vyplynul také významný pokles počtu hospitalizací pro astma. Ve skupině osob mladších 40 let došlo k poklesu o 722 hospitalizací, což představuje 18.5 %.

Kouření ve veřejných prostorách omezuje většina zemí v Evropě

Omezení a zákazy kouření v Evropě:

Země, kde platí úplný zákaz (řazeno abecedně):

==============================================

ALBÁNIE – Od května 2007 je v zemi zakázáno kouření ve veřejných prostorách, zakázána je i reklama na tabákové výrobky. Od roku 2013 se nesmí kouřit ve všech restauracích i barech. Zákon však není příliš dodržován.

BELGIE – Od ledna 2006 zakázala kouření na pracovištích, v restauracích a barech, částečné výjimky byly zrušeny v roce 2011.

BULHARSKO – Úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací, barů i pracovišť, platí od července 2012.

BRITÁNIE – Od roku 2007 platí zákaz kouření ve veřejných uzavřených prostorách v Anglii (výjimku zde tvoří soukromé kluby), Walesu i Severním Irsku; ve Skotsku podobný zákaz platí již od března 2006.

ČERNÁ HORA – Kouření je zakázáno ve veřejných prostorách, včetně barů, restaurací a kin.

ČR – Od 31. května 2017 platí v zemi absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Loni v dubnu provedl Ústavní soud v protikuřáckém zákoně dílčí škrty. A loni v květnu zamítla Sněmovna poslanecký návrh, který měl provozovatelům umožnit vybudování oddělených kuřáren.

FRANCIE – Od února 2007 platí zákaz kouření ve veřejných prostorách a na pracovištích; od ledna 2008 se nesmí kouřit ani v restauracích a barech, kromě alespoň částečně otevřených teras.

IRSKO – Jako první v Evropě zakázalo od března 2004 kouření ve všech veřejných prostorách, včetně barů a restaurací.

ISLAND – Od června 2007 je zakázáno kouření ve všech veřejných prostorách, včetně restaurací a barů.

KYPR – Od ledna 2010 platí zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a barů, kde se smí kouřit jen na zahrádkách.

LITVA – Od ledna 2007 platí zákon zakazující kouření na všech veřejných místech, včetně barů, restaurací či diskoték.

LOTYŠSKO – Kouření v restauracích i barech je zakázáno od května 2010.

MAĎARSKO – Zakazuje kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a klubů; platí od ledna 2012.

MONAKO – Od listopadu 2008 je zakázáno kouření ve všech veřejných místech včetně barů a restaurací.

NIZOZEMSKO – Od července 2008 platil v Nizozemsku zákaz kouření v restauracích a barech, po dvou letech byl zmírněn na kouření v menších barech. Ale loni v únoru soud v Haagu zakázal kouření ve všech barech i restauracích.

NORSKO – Jako druhá země Evropy po Irsku zakázala v červnu 2004 kouření i v restauracích a barech.

RAKOUSKO – Kouření bylo zakázáno na veřejných místech včetně barů a restaurací od ledna 2009. Menší podniky do 50 metrů čtverečních se dosud mohly rozhodnout, zda budou kuřácké, nebo nekuřácké. Větší podniky musí mít oddělenou kuřáckou část. Od 1. listopadu 2019 bude kouření zakázáno ve všech restauracích, barech, diskotékách a hospodách bez výjimky.

RUMUNSKO – Od prosince 2015 začal platit zákon, který zakázal kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně zábavních podniků a v blízkosti dětských hřišť.

RUSKO – Země zakázala kouření na pracovištích, nádražích nebo dětských hřištích v červnu 2013, v restauracích a barech platí zákaz od června 2014.

ŘECKO – Od září 2010 platí úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně barů. Řecko je státem s největším podílem kuřáků v Evropě a vymáhání dodržování zákona je zde slabé, takže některé bary a restaurace kouření tolerují.

SEVERNÍ MAKEDONIE – Od ledna 2005 začal platit zákaz kouření ve veřejných vnitřních prostorách.

ŠPANĚLSKO – Kouření je zakázáno od ledna 2011 ve všech uzavřených veřejných prostorách, tedy například v barech, restauracích a na diskotékách.

UKRAJINA – Zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách platí od prosince 2012.