V Rusku budou smět i nadále kouřit na balkonech

Kouření. Zdroj: Pixabay

V Rusku se bude smět i po 1. říjnu kouřit na balkonech bytů, nesmí se tím ale ohrozit požární bezpečnost. Na dotaz agentury Interfax to uvedlo ruské ministerstvo pro civilní obranu a mimořádné situace. Tento týden vyvolalo v Rusku žhavou diskusi opatření, které začne platit 1. října a které zakazuje na balkonech bytů, hotelů či ubytoven manipulaci s otevřeným ohněm.

„Ustanovení nezakazuje kouřit na balkonech, pokud tím není ohrožena požární bezpečnost,“ uvedla tisková služba ministerstva. Dodala, že cílem nového opatření je zamezit manipulaci s otevřeným ohněm na balkonech, nesmí se tam tedy například grilovat na ohni či zapalovat svíčky. Pokud ale kuřák cigaretou na balkoně způsobí požár, může za to skončit před soudem, uvedlo ministerstvo.

Agentura Interfax napsala, že správní pokuty pro občany budou až 5000 rublů (asi 1800 Kč) za porušení zákazu v případě požáru.

Někteří právníci se ale podle ruské redakce BBC domnívají, že nové ustanovení je sporné mimo jiné proto, že cigareta nehoří otevřeným ohněm, ale doutná. „Lidé budou na soudech dokazovat, třeba i za pomoci znalostí školské fyziky, že kouření není manipulací s otevřeným ohněm,“ míní advokát Andrej Někrasov.

Při požárech v Rusku zahynou každoročně tisíce lidí a počet obětí tam bývá mnohem vyšší než v Evropě či v USA. Hlavní příčinou požárů v Rusku bývá zchátralá infrastruktura, závadné topení či elektrické vedení, ale i neopatrné zacházení s otevřeným ohněm, které je podle statistik příčinou téměř třetiny požárů.

ČTK