V Teplicích staví novou dialýzu za 100 milionů korun

Foto: Dialyzační středisko Teplice

Nové dialyzační středisko za 100 milionů korun staví v Teplicích jeden z největších světových výrobců zdravotnické techniky a pomůcek – nadnárodní firma B Braun. Společnost v Ústeckém kraji provozuje čtyři dialyzační střediska v Teplicích, Duchcově, Litoměřicích a Roudnici nad Labem.

Dialýzu v Teplicích provozuje B Braun od začátku 90. let. Dosud ale středisko sídlilo v teplické nemocnici, která patří pod Krajskou zdravotní. „Nájemní smlouva skončila. Proto jsme začali se stavbou nového dialyzačního střediska naproti nemocnici v blízkosti zastávky MHD. Bude to moderní klimatizované pracoviště s nejlepšími technologiemi. Kapacita se zvýší na 30 lůžek a provoz bude ve dvou směnách,“ uvedl vedoucí lékař teplické dialýzy Petr Hartl. Dodal, že v průběhu stavby, tedy do září letošního roku, pacienty dialyzují na pracovištích v Duchcově a Litoměřicích.

Na dialýzu musí chodit pacienti, jimž selhávají nebo selhaly ledviny. Onemocnění ledvin jsou přitom velmi zrádná, protože nebolí. Zhruba polovina dialyzovaných pacientů se do středisek dostává kvůli selhání ledvin přímo z ulice. Podle lékaře Hartla tito lidé přicházejí na dialýzu v daleko horším stavu než ti, kteří se už léčí v nefrologických poradnách a ordinacích. I proto se každoročně pořádá Den ledvin, který má pacienty na onemocnění upozornit. „Jen síť dialyzačních středisek B Braun Avitum letos otevře po celé České republice a na Slovensku k bezplatnému vyšetření celkem 44 nefrologických pracovišť,“ doplnil ředitel sítě dialyzačních středisek B Braun Martin Kuncek. Pacientům na lačno při návštěvě vyšetří moč, krev a krevní tlak. Na základě výsledků pak lékaři rozhodnou, zda potřebují odbornou pomoc. Místa, kde se mohou nechat pacienti ve střediscích B Braun nechat vyšetřit, jsou dostupná na webových stránkách www.svetovydenledvin.cz.

ČTK/OMH