V teplické nemocnici začne fungovat protialkoholní záchytka

Opilci už nebudou blokovat urgentní příjem

V teplické nemocnici začne v brzké době fungovat protialkoholní a protoxikomanická stanice. Záchytka v Ústeckém kraji chybí od roku 2001. Za pobyt klienti zaplatí 3000 korun. Za provoz záchytky do konce letošního roku zaplatí krajská samospráva přes 22 milionů korun. Řekl to hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Opilci doposud končí na urgentních příjmech nemocnic. „Vycházíme vstříc požadavkům lékařů, zdravotníků, policistů a strážníků. Mnohdy si s těmito lidmi neví rady a jeden opilec dokáže rozbourat celé oddělení interny,“ uvedl Bubeníček. Ročně jen na urgentním příjmu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem skončí na 800 opilých lidí.

Poslední záchytku měl kraj v nemocnici v Bílině na Teplicku, tehdejší vedení kraje ji ale už nechtělo dotovat. Vůle krajských politiků k opětovnému zřízení stanice sice později byla, ale chyběla k tomu legislativa. Po změně zákonů vypsal Ústecký kraj výběrové řízení na provozovatele záchytky, ale nikdo se nepřihlásil. Vedení samosprávy proto rozhodlo, že ji bude provozovat Krajská zdravotní, která spravuje pět krajských nemocnic.

Teplice leží mezi dvěma největšími krajskými městy. Právě z okolí Teplic zřejmě bude nejvíce klientů. Předpokládá se nepřetržitý provoz. Lůžek bude na stanici deset, očekává se, že ročně záchytka obslouží zhruba 2200 lidí. „Neděláme si iluzi, že všichni klienti zaplatí 3000 korun za pobyt, pokud se podaří vybrat alespoň 15 procent, bude to úspěch,“ uvedl Bubeníček.

Teplický primátor Hynek Hanza (ODS) už dříve upozornil, že pro lázeňské město představuje zřízení záchytky přítěž. „Nastává prekérní situace u nás v Teplicích. Okolní města budou mít právo k nám přivézt opilého člověka, ale my nebude mít žádné právo ho z města dostat,“ uvedl na jednání krajských zastupitelů loni na podzim Hanza. „Z toho důvodu bych byl rád, kdyby se přehodnotila tato záležitost a vytvořily se záchytky ve všech nemocnicích v Ústeckém kraji,“ uvedl. Podle něj by se tak problém s opilci rozprostřel do více měst. Se zprovozněním záchytky v Teplicích počítá Krajská zdravotní podle informací ČTK v květnu.