V Ugandě se potvrdila ebola u devítileté dívky

V Ugandě se potvrdila nákaza ebolou u devítileté dívky. Ta do země přišla ze sousedního Konga, kde si tato krvácivá horečka v uplynulém roce vyžádala nejméně 1800 obětí na životech. S odvoláním na sdělení ugandského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Dívka byla zastavena na hraničním přechodu Mpondwe, kam dorazila se svou matkou ve středu. Dítě mělo horečku, podezřelou vyrážku a krvácelo z úst. Po následném odběru krve, se u něj potvrdila ebola, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v prohlášení. Ministerstvo zároveň zdůraznilo, že dívka nepřišla do kontaktu s obyvateli Ugandy, jelikož byla zastavena při vstupu do země.

Případ podle agentury Reuters zřejmě vyvolá obavy z toho, že se ebola začne z Konga šířit do Ugandy. V červnu v Ugandě na ebolu zemřeli dva lidé, kteří přišli z Konga. Třetí člověk nakažený ebolou, který patřil ke stejné rodině, zemřel po návratu do Konga.

Ebola je krvácivá horečka, která byla poprvé objevena v roce 1976 v Kongu. Šíří se stykem s tělesnými tekutinami nakaženého. Obvykle jí podlehne asi polovina nakažených, u současné epidemie se však úmrtnost blíží dvěma třetinám právě kvůli tomu, že řada nemocných nevyhledává lékařskou pomoc. Nemoci od loňského srpna podlehlo již přes 1800 lidí.