V USA provedli transplantaci plic kuřákovi elektronických cigaret

Elektronická cigareta. Zdroj: Pixabay

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Mnoho z nich používalo náplň s látkou THC, psychoaktivní složkou marihuany. Ve zplodinách byl kromě toho nalezen acetát vitamínu E, který může být podle lékařů rovněž příčinou onemocnění.

Choroba se stala i předmětem zájmu Bílého domu. Prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že se setká se zástupci výrobců elektronických cigaret a s delegací amerických lékařů, aby s nimi řešil „dilema elektronických cigaret“. Vláda podle agentury Reuters uvažuje o tom, že podmínky prodeje těchto cigaret zpřísní.