V USA se rozhořela debata ohledně otevírání škol po prázdninách

FOTO: pixabay

Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních škol na konci letních prázdnin vzhledem k současnému stavu pandemie covidu-19 v USA. Prezident Donald Trump pohrozil pozastavením financování pro ty státy, které se rozhodnou svoje školy nechat zavřené, řada místních činitelů však zřejmě ve věci rozhodne až v následujících týdnech.

„Demokraté si myslí, že by to pro ně bylo špatné politicky, pokud by se školy v USA otevřely před listopadovými volbami, je to ale důležité pro děti a rodiny. Možná přeruším financování, pokud neotevřou,“ napsal Trump na twitteru. Agentura Reuters však poznamenává, že provoz škol spadá do kompetencí jednotlivých států a místních samospráv a federální vláda poskytuje pouze doplňkové financování, které navíc putuje především školám v nejchudších oblastech. Trump navíc ani neupřesnil, jaké fondy by chtěl přestat státům vyplácet.

Prezident rovněž kritizoval doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pro znovuotevření škol jako příliš tvrdé a drahé. O několik hodin později pak viceprezident Mike Pence prohlásil, že CDC příští týden uveřejní nová doporučení. Společně s šéfem CDC Robertem Redfield pak řekli, že by se na doporučení nemělo nahlížet jako na překážku pro návrat dětí do učeben.

Pence ale také mírnil prezidentova slova, když poznamenal, že Bílý dům bude respektovat rozhodnutí státních a místních úřadů v této věci. Řekl také, že se administrativa bude především snažit úřady pobídnout k otevření škol dodatečným financováním, jež by mělo být součástí dalšího federálního pomocného rozpočtového balíčku.

Trump od začátku pandemie prosazoval co nejrychlejší otevírání americké ekonomiky. Řada států, které se jeho radami řídily, však nyní registruje rekordní denní počty nově nakažených. V případě škol nyní Trump, který v listopadu usiluje o znovuzvolení, bez jakýchkoliv důkazů tvrdí, že demokraté chtějí zabránit otevření škol z politických důvodů a sebe pak pasuje do role toho, kdo jim v tom svým tvrdým přístupem zabrání, poznamenává server televize CNN.

Demokratický starosta města New York, jež spravuje největší systém veřejných škol v USA, oznámil, že chce tamní školy otevřít ve střídavém režimu. Polovina žáků bude dva dny přítomna ve třídě a tři dny se bude vzdělávat dálkově, následující týden se tyto skupiny prohodí. Poslední slovo ohledně otevření učeben však bude mít guvernér státu Andrew Cuomo, který řekl, že v prvním srpnovém týdnu zhodnotí plány jednotlivých samospráv vzhledem k postupu pandemie.

Podobné rozhodnutí nyní stojí v podstatě před všemi americkými guvernéry. V některých jižanských státech, které nyní zažívají značný rozmach nákazy a hlásí rekordní denní přírůstky případů, přitom začíná školní rok již za několik týdnů.

ČTK, jš