Americká vláda se rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret s příchutěmi, které jsou v USA oblíbené hlavně mezi středoškolskou mládeží. Oznámila to agentura AP. Výrobci ale budou moci využít masivních výjimek, na trhu například zůstanou elektronické cigarety s nikotinovou nebo mentolovou příchutí. Ve Spojených státech začal koncem minulého roku platit zákon, podle něhož lze kupovat a užívat tabákové výrobky i jejich elektronické alternativy až od věku 21 let.
Zakázané druhy e-cigaret budou muset zmizet z prodeje do třiceti dnů po vydání příslušné směrnice Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Rozšíření e-cigaret mezi teenagery ministerstvo označilo za „nejrychlejší epidemii“ mezi touto věkovou skupinou.
Prezident Donald Trump vyhlásil plán boje s elektronickými cigaretami před čtyřmi měsíci, ale jeho strategie vycházela z totálního zákazu všech příchutí. Trh s tímto zbožím má v USA každoročně mnohamiliardový obrat. Výjimky, které schválilo ministerstvo zdravotnictví, podle AP potěší hlavně největšího amerického výrobce, společnost Juul Labs.
Ve Spojených státech už také platí zákon, podle nějž lze kupovat a užívat tabákové výrobky i jejich elektronické alternativy až od věku 21 let. Zákon schválený Kongresem podepsal prezident Donald Trump. Informoval o tom server CNN s odvoláním na Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Dosud bylo v USA možné klasické a elektronické cigarety i příslušné kuřácké směsi zakoupit podle federálního nařízení od 18 let. Některé státy USA ale měly přísnější opatření a už schválením zákona požadovaly hranici 21 let. Přísněji z vlastního rozhodnutí postupovaly také mnozí prodejci. Příkladem je společnost Walmart, která ve svých obchodech minimální věk na jakékoli kuřácké produkty už dříve stanovila na 21 let.
Ke zvýšení minimálního věku pro legální užívání cigaret přistoupily Spojené státy kvůli aktuálním případům úmrtí a poškození plic dávaných do souvislosti s elektronickými cigaretami. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v současné době eviduje 54 takových úmrtí a přes 2500 případů poškození plic. Příčina závažných poškození plic stále není objasněna, CDC ale jako problematickou látku identifikovala acetát vitaminu E. To je syntetická forma vitaminu E, který patří k nejdůležitějším antioxidantům v těle. Acetát vitaminu E, známý také jako alfa-tokoferyl acetát, se běžně používá v prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření nebo péči o pokožku. Zmíněná látka se do kuřáckých směsí přidává jako aditivum, především kvůli zahuštění produktů obsahujících kanabinoid THC.