V USA zemřel první člověk na nemoc způsobenou e-cigaretami

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S odvoláním na zdravotníky o tom informoval server BBC, podle nějž není zcela jasné, co je konkrétní příčinou tohoto onemocnění.

Zpráva přichází v době, kdy odborníci vyšetřují záhadnou plicní chorobu, která se rozšířila po USA. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že eviduje 193 „potenciálních případů“ nemoci ve 22 amerických státech. V mnoha z těchto případů postižení lidé nahlásili, že pomocí e-cigaret inhalovali THC, psychoaktivní látku obsaženou v marihuaně. Případy byly nahlášeny v rozmezí dvou měsíců počínaje koncem června.

Osoba zemřela ve státě Illinois „po hospitalizaci s neznámou nemocí poté, co kouřila e-cigaretu“, sdělila epidemioložka ze státu Illinois Jennifer Laydenová.

Ředitel CDC Robert Redfield řekl: „S lítostí jsme se dozvěděli o první smrti spojené s šířením nákazy plicního onemocnění uživatelů e-cigaret nebo ‚vaporizačních‘ zařízení.“ Dodal, že tragická smrt v Illinois zvýrazňuje nebezpečí plynoucí z jejich užívání.

Příčina choroby nebyla dosud plně zjištěna. Všichni nemocní však vykazovali stejné příznaky kašlání, dýchavičnosti a únavy a někteří též zvraceli či měli průjem. Podle lékařů zatím nejsou jakékoliv náznaky, že by nemoc měla být infekční.

Úřady nařídily provést laboratorní testy náplní do e-cigaret ve snaze určit, zda obsahují škodlivé sloučeniny. Náplně obsahující THC se podle BBC dají sehnat na černém trhu, ale i legálně v některých amerických státech. Lidé na online diskusních fórech také upozorňují na nebezpečí plynoucí z neregulovaného prodeje padělaných náplní.

Výbor pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů oznámil, že zahájil zkoumání čtyř hlavních výrobců e-cigaret. Zjišťuje, jak firmy provádějí průzkum dopadu svých výrobků na veřejné zdraví, jaké mají marketingové metody a jakým způsobem podporují užívání elektronických cigaret u mládeže, uvedla agentura Reuters.

Výbor prostřednictvím dopisů oslovil firmy Juul Labs, Fontem Ventures, Japan Tobacco a Reynolds American. Například společnosti Juul Labs se dotázal, zda provedla nebo financovala studie zaměřené na zdravotní dopady používání svých výrobků a na účinnost své pomoci s odvykáním kouření. Výbor se firmy rovněž zeptal, zda příslušné informace zaslala Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Oslovené firmy zatím na žádosti o vyjádření nereagovaly.

Výbor se těmito záležitostmi zabývá v době, kdy jsou výrobci e-cigaret vystavováni stále častějšímu zkoumání zákonodárců a úřadů kvůli obavám, že jejich výrobky mají negativní dopad na zdraví uživatelů. Jeden z výborů Sněmovny reprezentantů už v červenci zveřejnil interní e-mailovou komunikaci firmy Juul ukazující snahu společnosti proniknout do škol a oslovit přímo dospívající mládež.

Spoluzakladatel firmy James Monsees podle agentury Reuters kongresmanům řekl, že cílovou skupinou Juul Labs jsou dospělí kuřáci cigaret.

Demokratický předseda obchodního výboru Frank Pallone poukázal na plicní onemocnění, na něž v souvislosti s kouřením e-cigaret upozornily zdravotní úřady. Pallone žádá odpovědi a příslušné dokumenty do 20. září.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje v současnosti zhruba stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými plicními problémy a zkoumá, zda nemoc nesouvisí s kouřením elektronických cigaret.

Většina pacientů jsou mladí lidé, kteří za lékaři přišli kvůli kašli, dýchavičnosti, horečkám a únavě. Obliba elektronických cigaret mezi mladými Američany vytrvale roste. Počet mladých ve věku 17 a 18 let, kteří mají v oblibě e-cigarety se zvýšil na 21 procent ve srovnání s 11 procenty v roce 2017, uvedli letos autoři studie z Michiganské univerzity. San Francisco letos v červnu jako první město v USA zakázalo prodej elektronických cigaret, a to právě s odkazem na to, že je často zneužívají nezletilí.

Elektronická cigareta je trubička obsahující elektricky napájené tělísko, které ze zásobníku umístěného ve filtru po vdechnutí odpaří dávku nikotinu. Protože nedochází ke spalování tabáku a cigaretového papíru jako u klasických cigaret, neobsahuje e-cigareta rakovinotvorné látky. Návyku na škodlivý nikotin se ale kuřák nevyhne.