V Ústavu hematologie vyrábějí buňky, které loví rakovinu

Zdroj: ÚHKT

Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) je unikátní institucí. Spojuje nemocnici pečující o pacienty trpící rakovinou krve a výzkumné pracoviště s ambicí do budoucna porazit tuto zákeřnou nemoc. Ta ročně v ČR postihne několik desítek dětí a stovky dospělých. Právě v ÚHKT proběhla v roce 1986 vůbec první transplantace kostní dřeně v ČR. V současné době zde probíhá intenzivní vývoj nových průlomových metod léčby, které jsou rychle aplikovány u vlastních pacientů i nemocných z celé ČR, kterým nepomohla chemoterapie či jiné klasické metody.

Jednou z metod léčby, která by ještě nedávno patřila do sci-fi románů, je nasazení tzv. CAR T-cells, buněk, které jsou speciálně ´vycvičeny´ k lovu rakovinotvorných buněk v krevním řečišti. Pacientovi se odeberou jeho vlastní bílé krvinky, T-lymfocyty, a vloží se do nich umělý protein, který zachytává jako tzv. prasečí ocásek (v anglickém originále piggy-back) buňky nádorové.

Pacientovi je aplikována vypěstovaná dávka CAR T-cells, ty se v jeho organismu rozmnoží a začnou odvádět svou práci. Komerční léčba touto metodou stojí pro jednoho pacienta zhruba 10 miliónů Kč. V ÚHKT vyvinuli svoje vlastní CAR T-cells, s nimiž dokážou léčit pacienty o řád levněji a pomoci tak daleko většímu množství lidí, než by si zdravotnický systém mohl jinak dovolit.

Další moderní metodou léčby jsou tzv. NK buňky (zkratka z anglického ´natural killers´, tedy volně přeloženo přírodní zabijáci). Ty se získávají z pupečníkové krve odebírané krátce po porodu z pupeční šňůry, jsou dlouhodobě uchovávány a zkoumány za účelem jejich aplikace pacientům. Pokud se naučíme chápat mechanismy, jakými fungují, bude se jednat o průlomovou a relativně dostupnou léčbu rakoviny krve s minimálními vedlejšími účinky.

Výzkum NK buněk je mimořádně nákladný, ÚHKT tedy v současnosti spoléhá i na dárce ze soukromého sektoru. Jedním z nejvýznamnějších podporovatelů ústavu se v poslední době stal průmyslový holding Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada, který ÚHKT na boj proti rakovině poskytl několik miliónů korun.

Redakce