V ústecké části Předlice se objevila úplavice, je pět případů

Ilustrační fotografie

V Předlicích v Ústí nad Labem, kde žijí převážně Romové a chudí lidé, se objevila úplavice. Hygienici zaznamenali pět případů. Nařídili vyšetření dětí z místní základní školy a dalších kolektivů. Všechny výsledky zatím nemají. Informovala o tom ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Štorkánová.

Nákaza způsobuje průjmy a zvracení, vysoké horečky a křečovité bolesti břicha. „Myslíme si, že tu máme případy zavlečené ze Slovenska, ačkoliv to lze jen těžko dokázat,“ uvedla Štorkánová. Všichni nakažení jsou Romové, řada z nich nemá podle epidemioložky v České republice ani lékaře ani není registrovaná u české zdravotní pojišťovny.

Jako první se objevili dva nemocní. Hygienici pak provedli rozsáhlá opatření v místní základní škole, rodinných a předškolních kolektivech.

Obyvatele Předlic hygienici poučili o tom, jak se mají chovat. „Tam, kde se dodržují základní pravidla, jako je mytí rukou, se úplavice v 21. století prakticky nevyskytuje,“ řekla epidemioložka. Občas se podle ní objeví nějaký případ úplavice po návratu lidí z ciziny. „Vlastní případ, který by nesouvisel s cestou do zahraničí, jsme prakticky neměli,“ poznamenala. Víc zatím hygienici podle Štorkánové v souvislosti s nákazou v Předlicích udělat nemohou.