Vakcína má další zelenou. Plnohodnotný souhlas získala ve Švýcarsku

Vakcína, ilustrační foto

Vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech už se může očkovat i ve Švýcarsku. Místní regulační orgán Swissmedic nasazení přípravku povolil ve standardním schvalovacím řízení a uvedl, že plnohodnotný souhlas s použitím udělil jako první na světě. 

Vícero zemí v posledních týdnech danou vakcínu schválilo zatím jen pro mimořádné použití. Nejdříve se začalo očkovat v Británii, později daly zahájení imunizační kampaně zelenou úřady ve Spojených státech a Kanadě. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by nasazení vakcíny v EU mohla umožnit v pondělí.

Swissmedic ve věci rozhodl dva měsíce po přijetí žádosti od výrobců. „Dostupná data ukázala poměrně vysokou míru účinnosti ve všech zkoumaných věkových skupinách, čímž byly splněny bezpečnostní požadavky,“ citoval Reuters z prohlášení na webu agentury.

„Díky průběžnému procesu jsme… byli schopni rychle dospět k rozhodnutí a zároveň plně dodržet tři nejdůležitější podmínky ohledně bezpečnosti, účinnosti a kvality,“ dodává Swissmedic.

Očkovací látka od Pfizeru a BioNTech už byla podle dostupných údajů v Británii a USA podána statisícům lidí. Americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) v pátek udělil povolení pro krizové použití i v případě vakcíny od firmy Moderna. Žádostí amerického výrobce se aktuálně zabývá i Swissmedic.

ČTK