Vakcína proti covid-19 se bude pravděpodobně testovat i v Brně

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) se pravděpodobně zařadí mezi instituce, ve kterých se bude testovat vakcína proti nemoci covid-19. Centrum jedná s výrobcem o realizaci studie, řádově by mělo jít o stovky dobrovolníků.

Světová zdravotnická organizace eviduje 169 kandidátních očkovacích látek proti nemoci covid-19, v poslední fázi testů je 26 z nich.

„V Brně by měla probíhat klinická studie ve třetí fázi, kdy je vakcína testována na vysokém počtu dobrovolníků a nepředpokládá se tedy výskyt velkého množství nežádoucích účinků,“ uvedl Pavel Iványi, ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Oddělení klinických studií FNUSA-ICRC dělá desítky studií ve všech fázích. Ve třetí fázi se obvykle určitému vzorku dobrovolníků aplikuje vakcína a části placeba. Následně se pozoruje výskyt možných nežádoucích účinků, ať už prostřednictvím elektronických dotazníků nebo pravidelných kontrol u lékaře.

„Vakcinační studie jsou pro nás velkou výzvou, doposud zde žádná podobná neprobíhala,“ dodala Lucie Tesárková, vedoucí Oddělení klinických studií FNUSA-ICRC.

„Byli bychom za tuto příležitost samozřejmě rádi a bereme to jako určité potvrzení toho, že je naše nemocnice medicínsky na velmi vysoké úrovni,“ řekl Vlastimil Vajdák, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

O testování vakcíny proti onemocnění COVID-19 v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se má rozhodnout v nejbližších týdnech. V případě kladné odezvy centrum vypíše nábor dobrovolníků.