Vakcinace non-stop, hlídání dětí. USA masivně očkují, prezident Biden navrhl další úlevy

Americký prezident Joe Biden na návštěvě vědeckých zařízení. Zdroj: Twitter/POTUS

Vakcinační místa otevřená po celý den, bezplatné hlídání dětí pro rodiče jdoucí na očkování, národní „turné“ vládních představitelů i „zábavné odměny“. Těmito všemi nástroji bude vláda Spojených států podle dnešního projevu prezidenta Joea Bidena v následujících týdnech podporovat vakcinační kampaň proti covidu-19.

Biden vyzval všechny Američany, aby se do úsilí zapojili a pomohli přinést „léto svobody a radosti“.

V USA už je aspoň částečně naočkováno přibližně 63 procent dospělé populace a šéf Bílého domu se snaží do Dne nezávislosti, který se slaví 4. července, tento ukazatel dostat nad hranici 70 procent. Tempo očkování však za poslední týdny dramaticky pokleslo, a Bidenova administrativa tak hledá další způsoby, jak oslovit i část obyvatelstva, pro kterou samotný příslib bezpečné a účinné vakcíny zřejmě není dostačující.

Během začínajícího „akčního měsíce“ má být absolvování vakcinace v USA ještě pohodlnější než dosud. Mnohá vakcinační místa budou podel Bidena každý pátek otevřená celých 24 hodin a čtyři přední poskytovatelé péče o děti začnou nabízet bezplatné hlídání rodičům, kteří budou absolvovat očkování. Prezident také ohlásil program osvěty a očkování v kadeřnictvích a salonech krásy v černošských komunitách.

Podle deníku The New York Times (NYT) bude nadcházející úsilí v lecčems připomínat předvolební kampaň. V plánu je „národní vakcinační turné“ s účastí viceprezidentky Kamaly Harrisové či první dámy Jill Bidenové a také víkendové akce, při kterých prý budou tisíce dobrovolníků klepat Američanům na dveře ve snaze informovat je o přínosu vakcín. Prezident USA dnes také vyzýval jednotlivce, aby o věci mluvili se svými blízkými a případně jim pomáhali s naplánováním termínu očkování.

„Potřebujeme, aby všichni po celé zemi tahali za jeden provaz, abychom se dostali za cílovou pásku. (…) Prosím, odveďte svůj díl práce,“ řekl Biden. Vyzýval zejména mladší obyvatele, aby se i oni nechali naočkovat, a nasměrovali tak USA k „létu svobody, létu radosti, létu setkávání se a oslav“.

Omezení už jen minimálně

Spojené státy jsou už nyní výrazně blíž životu bez protiepidemických restrikcí, než tomu bylo v zimě nebo na začátku jara. Omezení pro podniky či setkávání lidí jsou aktuálně spíše výjimkou a rychle ubývají i nařízení ohledně zakrývání dýchacích cest. Zároveň je ale země stále daleko od stavu kolektivní imunity vůči covidu-19 a podle NYT průměr nových vakcinací od dubna klesl z více než 3,3 milionu na 1,23 milionu dávek denně.

Proti tomuto trendu chce americká vláda bojovat i systémem různých odměn. Biden dnes například ohlásil nabídku největší pivovarnické společnosti v USA Anheuser-Busch, která slíbila, že pozve „na jedno“ všechny Američany od 21 let, jakmile země překoná 70procentní proočkovanost dospělých alespoň jednou dávkou. Vláda kromě toho lidi na očkování láká možností získat letenky a lístky na výletní plavby nebo na baseballové zápasy. Tyto iniciativy navazují na podobné projekty na úrovni jednotlivých států.

ČTK, vlb