Vakcinolog: Očkování pro všechny dostupné snad do léta

Vakcína, ilustrační foto

Očkování proti covidu-19 by mohlo být dostupné pro všechny skupiny obyvatel do začátku léta. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chlíbek řídí jednu z pracovních skupin ministerstva zdravotnictví. Dosud bylo v republice očkováno asi 40 tisíc lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech. Svázat možnost účasti na akcích s tím, že je člověk očkovaný, nelze podle Chlíbka dříve, než bude vakcína dostupná všem zájemcům.

Další dodávky vakcíny od Pfizeru a BioNTechu chodí do Česka každý týden. S druhou schválenou vakcínou od firmy Moderna počítá očkovací strategie 22. ledna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že by jí mělo v lednu dorazit 20.000 dávek rozdělených do dvou dodávek. Do konce ledna by podle Chlíbka měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválit očkovací látku třetího výrobce – Astra Zeneca.

Česko a většina zemí Evropské unie má vakcínu objednanou od pěti výrobců, u kterých počítá se schválením očkovací látky. „Pokud by se tak nestalo, tak je problém. Se třemi bychom se nedostali na ta objednaná čísla deseti milionů,“ dodal Chlíbek. Potom by se jednalo o větších dodávkách se stávajícími výrobci, hrozilo by ale zpoždění. Už tento týden Evropská komise navýšila o 300 milionů dávek objednávku do Pfizeru a BioNTechu.

Podle aktuálně platné očkovací strategie by Česko mělo v lednu dostat očkovací látky od Moderny a Pfizeru a BioNTechu téměř pro 179.000 lidí. Reálné počty zřejmě ale budou jiné. Moderna už avizovala, že v lednu dodá jen zhruba čtvrtinu. Naopak od Pfizeru bude očkováno o pětinu lidí víc díky oficiálnímu povolení používání více dávek z jedné lahvičky. Na konci února by mělo být podle plánu očkováno téměř půl milionu lidí, v březnu 952.000. Od dubna Česká republika očekává více než milion dávek vakcíny měsíčně.

ČTK