Vakcíny proti černému kašli z Kanady lékaři dostanou během několika dní

Dodávka 20.000 vakcín proti černému kašli z Kanady se k lékařům podle ministerstva zdravotnictví dostane během několika dní. Ve skladu je dnes převezmou distributoři. Distributor bude podle vyjádření mediálního zástupce firmy Avenier Martina Nesrsty nejdříve vyřizovat dřívější objednávky. Praktických lékařů je v ČR téměř 6000. Někteří na sociálních sítích uvádějí, že evidují zvýšený zájem o očkování.

„Očekáváme, že speciální dodávku vakcín proti černému kašli z Kanady budeme mít pro další distribuci k dispozici tento nebo příští týden. Obratem bude zahájena distribuce těchto vakcín do ordinací lékařů,“ uvedl Nesrsta za Avenier, který je jedním z distributorů vakcín lékařům.

Od začátku letošního roku očkování proti černému kašli podstoupilo přes 45.000 dospělých, loni to bylo necelých 24.000 za celý rok. Nově objednat si v současné době mohou lékaři, vedle praktických také gynekologové, pouze pro těhotné, k dispozici mají asi 4000 vakcín. Podle odborných doporučení by se měli přednostně očkovat i další dospělí, kteří přicházejí do styku s novorozenci. Ti nejsou proti černému kašli plně očkovaní.

„Již na konci března Sanofi mimořádně dovezla do České republiky 10 000 dávek vakcíny Adacel z Velké Británie, aktuálně dorazilo dalších 20.000 dávek z Kanady. Ještě tento týden také přijde v pořadí již třetí mimořádná dodávka 78.000 vakcín Adacel Polio z Francie,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Jakob. Tyto vakcíny budou podle něj lékařům k dispozici příští týden.

Současné počty nemocných černým kašlem jsou nejvyšší od roku 1959, tedy krátce od zahájení očkování. Nejvíce nemocných je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, u kterých podle lékařů je nákaza většinou bez komplikací. Podle údajů do minulého týdne se nakazilo také 119 dětí do jednoho roku věku, které může nemoc ohrožovat. Přibližně 2,3 procenta nakažených dosud potřebovalo hospitalizaci, zemřeli tři nakažení, u nichž ale podle Státního zdravotního ústavu nebyl černý kašel hlavní příčinou úmrtí.