Ve čtvrtek přibylo 118 nakažených, nejvíce za zhruba dva měsíce

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

V Česku ve čtvrtek přibylo 118 nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Od té doby se nárůst až na dvě výjimky držel pod stovkou, v posledních dnech se pohyboval kolem padesátky. Od začátku epidemie eviduje v zemi ministerstvo zdravotnictví 10.280 případů koronaviru. Zemřelých s nemocí covid-19 je celkem 334, naopak 7440 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2506 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

Denní nárůst přes stovku zaznamenaly laboratoře naposledy před měsícem, kdy přibylo 111 nových případů. Předtím přírůstek překročil stovku o tři na konci dubna. Více případů přibylo naposledy 21. dubna, a to 133.

Podle epidemiologů má nyní covid-19 jen lokální ohniska, momentálně v Praze a na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. V hlavním městě nyní hygienici mimo jiné řeší kontakty náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), u kterého se nákaza potvrdila v úterý večer. V karanténě je celé vedení města i desítky dalších politiků, úředníků či hasičů, s nimiž se radní setkal. V okrese Karviná je ohniskem nákazy Důl Darkov, v souvislosti s ním hygienici evidují zhruba 500 nakažených. Krajská hygienická stanice v Ostravě nařídila plošné testování zaměstnanců společnosti OKD, v níž pracuje asi 8400 lidí.

Právě v těchto regionech bude i po 1. červenci zřejmě dál platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě a stále tam budou restaurace otevřeny jen do 23:00, zatímco ve zbytku republiky se tato omezení zruší.

ČTK, JŠ