Ve Dvoře Králové vzniká léčebna bez stavebního povolení

Dvůr Králové

Ve Dvoře Králové na Trutnovsku vzniká bez stavebního povolení soukromé zdravotnické zařízení dlouhodobé ošetřovatelské péče. Investorem a stavitelem ústavu s kapacitou 164 lůžek je dvorská Stavební společnost Žižka. V březnu požádala stavební úřad o dostatečné povolení stavby. Stavební úřad následně zahájil dvě správní řízení, a to o vydání dodatečného stavebního povolení a o odstranění stavby. Stavba není v souladu s územním plánem města. ČTK to dnes zjistila na dvorské radnici a u stavební firmy.

Výsledek správních řízení podle mluvčí radnice Miroslavy Kameníkové nyní nelze předjímat. ČTK řekla, že stavební úřad 16. května vydal výzvu k zastavení stavebních prací. K nesouladu stavby s územním plánem mluvčí uvedla, že město nyní řeší změnu územního plánu. „Kdyby tato změna dopadla, bylo by možné stavbu postavit,“ uvedla mluvčí. Na případ upozornila Česká televize.

Komplex ústavu je dvoukřídlá stavba, která navazuje na objekt bývalé vily textilky Tiba. Zatím je hotová hrubá stavba. Na přestavbu vily, která v minulosti sloužila jako mateřská škola, firma Žižka stavební povolení má. Povolení má také na terénní úpravy u vily.

Dosud nedokončená změna územního plánu je podle jednatele a spolumajitele stavební firmy Vladislava Žižky důvodem, proč firma na stavbu nemá stavební povolení. „O změnu územního plánu jsme zažádali v březnu 2018. Se stavbou obou křídel jsme začali letos v únoru a v březnu jsme požádali o dodatečné stavební povolení. Věřil jsem, že se podaří změnu územního plánu vyřešit včas tak, abychom objekt stihli s dodatečně získaným povolením podle plánu dokončit,“ řekl Žižka.

Firma podle něj plánovala, že celá stavba bude hotová na přelomu let 2019 a 2020, aby do provozu mohla jít v roce 2020. Stavba obou křídel budovy nyní stojí, firma podle něj pracuje jen na rekonstrukci vily. „Je to nepříjemná situace, do které jsme se nechtěli dostat. Nezbývá nám než čekat na změnu územního plánu,“ řekl. Finanční náklady projektu neuvedl. Nevyjádřil se ani k tomu, jakou částku zatím jeho firma prostavěla.

Provozovatelem zdravotnického zařízení by měla být jako nájemce objektu společnost Vividus East. Jejím jednatelem a menšinovým spoluvlastníkem je dvorský podnikatel Michal Karadzos. „Zařízení by mělo klientům nabídnout dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Část kapacity by měla tvořit sociální lůžka a část by měla být pro pacienty s demencí,“ řekl Karadzos. Vividus East podle něj věří, že se investor se situací vypořádá a stavbu dokončí. V zařízení by mělo vzniknout asi 90 pracovních míst, základní péče by měla být hrazena ze zdravotního pojištění.

Poslední velký případ stavby bez povolení je v kraji v Hradci Králové, kde společnost CTP Invest na konci roku 2014 nákladem čtvrt miliardy korun rozestavěla skladový areál. Od března 2015 stavba stojí. V dubnu se firma s městem dohodla, že jí město výměnou za kompenzaci 15 milionů korun poskytne pozemky pro příjezdovou silnici, což je podmínka pro vydání dodatečného stavebního povolení.

ČTK