Ve FN Ostrava poprvé použili speciální lůžko pro nezralé dítě

Novorozenec, ilustrační foto Pixabay

Neonatologové Fakultní nemocnice Ostrava poprvé použili nově pořízené mobilní lůžko pro stabilizaci nezralého novorozence. Učinili tak teprve jako druzí v České republice. Novináře o tom informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Díky zařízení mohli nechat lékaři dotepat pupečník, což má podle studií u předčasně narozených dětí velký vliv na jejich další vývoj. „U dítěte, u kterého necháme dotepat pupečník, je daleko stabilnější krevní oběh, je u něj mnohem menší riziko bradykardie, tedy zpomalení srdeční frekvence, a má také větší zásoby železa,“ uvedla primářka neonatologie Hana Wiedermannová.

Matka novorozeného Tobiáše Ivana Hurtová měla svého syna přivést na svět až na konci května. Nakonec se přirozenou cestou narodil už ve 27. týdnu. Vážil 880 gramů. „Ihned po porodu jsme postavili mobilní vyhřívané lůžko nad tělo maminky a čerstvě narozené dítě, které s ní bylo stále spojeno pupeční šňůrou, jsme na něj položili. Pupečník jsme mohli nechat dotepat až do konce a zároveň chlapečka připojit na dechovou podporu,“ uvedla zástupkyně primářky neonatologie Hana Burčková.

Neonatologové předpokládají, že u převážné většiny předčasných porodů nové mobilní stabilizační lůžko využijí. V České republice jej má vedle Fakultní nemocnice Ostrava jen Baťova nemocnice ve Zlíně. Na lůžku mohou lékaři u nezralého novorozence provést podvaz pupečníku až po jeho úplném dotepání. Zdravotníci zároveň mohou provádět úkony, které jsou nutné pro zajištění základních životních funkcí narozeného dítěte.

„Všechno se seběhlo strašně rychle a nečekaně,“ uvedla Hurtová. Po narození syna ho mohla celou dobu držet, i když ho lékaři napojovali na přístroje. „Když už byl na dechové podpoře, dali mi ho dokonce na tělo. Jsem šťastná a věřím, že s pomocí lékařů tu dlouho cestu, která je před námi, společně vybojujeme,“ dodala.

V péči Perinatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava je ročně okolo 300 dětí, které se narodí do 34. týdne těhotenství a potřebují dechovou podporu.

ČTK