Ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti bude výstava ke 100 letům tamní nemocnice

Ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti bude výstava ke 100 letům tamní nemocnice. Výstava nazvaná 100letí nemocnice v Uherském Hradišti začne ve čtvrtek 16. května. Zachycuje historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu.

„Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů. Některé pocházejí z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka a jsou ze 30. až 40. let 20. století, ty zapůjčené z nemocnice jsou pak ze 70. až 80. let 20. století. Jedná se například o narkotizační masky, spinální jehly, pryskyřičné zuby do protéz, chirurgické háky, kleště či skalpely. Dále jsou k vidění různé vyšetřovací přístroje, třeba ten pro měření tlaku mozkomíšního moku,“ uvedl autor výstavy a historik Pavel Portl.

Nemocnice bude jubileum připomínat různými akcemi a projekty po celý rok. „Jsem moc rád, že se prezentace historie dostane i za brány špitálu. Zavzpomínat na léta minulá a připomenout si, jak nemocnice vypadala v průběhu celého století, tak mohou nejen bývalí a současní zaměstnanci, ale také všichni její pacienti či návštěvníci,“ uvedl předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

Výstava potrvá do 7. července, v plánu jsou doprovodné akce. V pátek 17. května bude v muzeu Muzejní noc s podtitulem 100/100, což je odkaz na výstavu ke 100 letům nemocnice a k výstavě o 100 letech vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě. Program bude připraven uvnitř i v okolí hlavní budovy muzea ve Smetanových sadech a Galerii Slováckého muzea, zapojí se také zástupci nemocnice. Svou práci veřejnosti představí zdravotníci z hematologicko transfuzního a chirurgického oddělení.

Další z akcí u příležitosti oslav chystá nemocnice na 21. června. Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti bude program pro děti i dospělé, večer vystoupí Jiří Pavlica a Hradišťan.