Ve světě pokračuje uvolňování protikoronavirových omezení

Čína, koronavir. Ilustrační foto Pixabay

Hongkong, americký stát Kalifornie a Srbsko se dnes přidají k zemím, které začínají postupně uvolňovat restrikce přijaté kvůli šířící se nákaze koronavirem. Dopady pandemie na světovou ekonomiku ukážou čerstvé údaje o dubnové nezaměstnanosti v USA, přičemž analytici očekávají, že lidí bez práce přibylo ve Spojených státech nejvíce od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

V Kalifornii, která registruje přes 60.000 nakažených a je pátým nejhůře zasaženým americkým státem, se dnes po šesti týdnech mají otevřít například obchody s oblečením, sportovním zbožím, knihkupectví či květinářství. V Srbsku, kde parlament ve středu odhlasoval ukončení nouzového stavu, se dnes otevřou nákupní centra. Ještě dalekosáhlejší změny čekají obyvatele Hongkongu, kde se dnes mají otevřít například restaurace, bary, kina či kosmetická studia.

Ministři financí zemí platících eurem budou prostřednictvím telekonference probírat plán podpory ekonomik zasažených koronavirem. Evropská komise ve středu odhadla, že hospodářství EU letos čeká propad o rekordních 7,4 procenta.

Výrazně nepříznivé budou i údaje o americké nezaměstnanosti za duben. Očekává se, že míra nezaměstnanosti vystoupila z březnových 4,4 procenta minimálně na 15 procent. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou pandemie vyvolala, přišlo v USA o práci už více než 33 milionů lidí. To je zhruba 22 procent obyvatel v produktivním věku.

ČTK