Ve Vsetínské nemocnici může po porodu s ženou nově nocovat i partner

Vsetínská nemocnice nově nabízí možnost, aby po porodu s ženou v nemocnici přenocoval i její partner. První dny rodičovství mohou prožít v samostatném pokoji s vlastní koupelnou, toaletou a nadstandardní výbavou. Stejná služba funguje několik let například v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně a je vyhledávaná.

„Novinku jsme zavedli na podnět žen, které se na možnost společně strávených prvních dnů i nocí po porodu v našem nemocničním zařízení často dotazovaly,“ uvedla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice Petra Kašparová. Ženu může doprovázet jeden člověk.

„Pro tyto účely máme k dispozici jen jeden pokoj s vlastním sociálním zařízením. Tudíž není možno pobyt dopředu zarezervovat a musíme vycházet z aktuální situace na oddělení,“ uvedla vrchní sestra. Pobyt doprovázející osoby na samostatném pokoji je v případě volné kapacity možný i pro ženy hospitalizované na gynekologické stanici.

Pro partnera je připraveno rozkládací křeslo, na pokoji je lednička či rychlovarná konvice, wi-fi a televizor. „Pobyt na samostatném pokoji s vlastním sociálním zařízením není součástí služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a dle ceníku je vyčíslen částkou 550 korun za noc, stejnou částku hradí i partner,“ uvedla Kašparová.

Ve Vsetínské nemocnici se ročně narodí více než 700 dětí. Porodnice ženám nabízí například aromaterapii, tejpování a ženskou bylinnou napářku, kterou využívá bezmála polovina rodiček.

Možnost pobytu partnera se ženou po porodu několik nabízí také zlínská porodnice. „Zájem je značný. Například v případě vícerčat se to i doporučuje,“ řekla mluvčí zlínské nemocnice Dana Lipovská.