Ve východní Indii zemřelo při epidemii encefalitidy už 152 dětí

Indie. Zdroj: Pixabay

Při epidemii encefalitidy ve východoindickém státě Bihár zemřelo od počátku června už 152 dětí. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady. Většinu úmrtí způsobila hypoglykémie, tedy pokles hladiny glukózy v krvi. Případ podle agentury Bloomberg ilustruje rozklad indického zdravotního systému. Někteří odborníci úmrtí spojují s konzumací liči. Epidemie nepolevuje.

Od prvního června bylo zaznamenáno ve 20 z 38 okresů jednoho z nejchudších indických států přes 700 případů encefalitidy. Zánět mozku představuje nebezpečí hlavně pro děti.

Epidemie encefalitidy se vrací během letních měsíců od roku 1995. V roce 2004 zemřelo 355 dětí; od té doby dětská úmrtnost na toto onemocnění klesá. Někteří odborníci, včetně autorů studie publikované v odborném časopise The Lancet výskyt hypoglykémie spojují s přírodním toxinem, který obsahuje liči. Jmenuje se hypoglycin a oslabuje schopnost těla produkovat potřebnou glukózu. Ze všech indických států se liči pěstuje nejvíce právě v Biháru. Ovoce se zpravidla sklízí v období mezi květnem a červencem.

Protože ve většině případů děti jedly liči hned po ránu k zahnání hladu, aniž měly před spaním večeři, hladina cukru v jejich krvi byla před konzumací ovoce už dost nízká. U některých dětí pak nastalo hypoglykemické kóma, které může bez včasné pomoci vést k poškození mozku i ke smrti.

ČTK