Ve vyškovské nemocnici začala rekonstrukce za 127 mil. Kč

Nemocnice Vyškov

V Nemocnici Vyškov začala rekonstrukce a modernizace oddělení ušní, nosní, krční (ORL) a neurologie, celkem za 127 milionů korun. Hotovo by mělo být do konce roku 2020. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Klement z kanceláře hejtmana Jihomoravského kraje. O rekonstrukci budov se mluvilo několik let a kraj na ni počítal s dotací od státu, nakonec z toho ale sešlo, zaplatí ji ze svého rozpočtu.

Práce ve vyškovské nemocnici se dotknou budovy B a části budovy C. Objekt neurologie pochází z roku 1951, původně sloužil jako ubytovna zdravotnického personálu. V 70. letech byla budova uzpůsobena pro lůžková oddělení, ovšem bez potřebných stavebních úprav. V téměř nezměněném prostorovém uspořádání slouží dodnes.

Modernizace bude za provozu, dotkne se všech čtyř podlaží křídla současné budovy neurologie a ORL. Vyměněny budou veškeré technické instalace, budovy získají zateplení, renovace se dotkne podlah, povrchů stěn, instalovány budou podhledy. Dispozice oddělení budou navrženy univerzálněji, aby se jejich využití v budoucnu mohlo přizpůsobit momentálním potřebám nemocnice. Pokoje budou dvou a třílůžkové, každý s vlastním hygienickým zázemím.

Uspořádání Centra léčebné rehabilitace pak bude z velké části kopírovat dispozici horních podlaží, avšak s tím rozdílem, že na místě dvoulůžkových pokojů na severní straně východního traktu bude elektroléčba a tělocvična, na níž v přístavbě naváže místnost pro individuální cvičení.

„Rekonstrukce vyškovské nemocnice je plánovanou akcí a patří mezi velmi významné investice do zdravotnictví v našem regionu. Z těch dalších je potřeba zmínit například přípravu stavby výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby JMK v Mikulově, Veselí nad Moravou, Kyjově a Boskovicích v celkové hodnotě 238 milionů. V dubnu už začala stavba výjezdové základny v Hustopečích ze téměř 42 miliony korun, v průběhu roku 2019 bude zahájena výstavba ambulantního traktu v Nemocnici Tišnov za 76 milionů korun a v roce 2020 plánujeme zahájení výstavby nové léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO).

O rekonstrukci nemocnice se mluví několik let. Základní stavební kámen poklepali v roce 2016 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a bývalý hejtman kraje Michal Hašek (oba ČSSD). Část nákladů mělo tehdy pokrýt ministerstvo zdravotnictví, nakonec ale peníze neposkytlo. Proto kraj uvolní peníze ze svého rozpočtu.

Nemocnice Vyškov poskytuje v okrese léčebnou péči zhruba pro 90.000 obyvatel. Zřizovatelem je Jihomoravský kraj, který kromě vyškovské nemocnice provozuje i nemocnice ve Znojmě, Ivančicích, Letovicích, Břeclavi, Hustopečích, Tišnově, Hodoníně a Kyjově.

ČTK