Vedení Červeného kříže oznámilo, že provede důkladné zkoumání činností organizace v Rusku

pixabay.com

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce začne vyšetřovat zprávy o podezřelých aktivitách ruské organizace. Informovala o tom agentura DPA. Rakouský novinový list Der Standard a německý magazín Der Spiegel v pondělí uvedly, že šéf Ruského Červeného kříže Pavel Savčuk má spojení s organizacemi podporujícími válku na Ukrajině nebo označujícími Ukrajince za neonacisty.

Der Standard informoval o Savčukovi, který byl v prosinci 2022 oceněn za dárcovství krve zástupci ruských firm, které vyrábějí rakety a bojová letadla. Tento akt naznačoval spojení mezi Ruským Červeným křížem a ruským zbrojním průmyslem, které byly prezentovány společně.

Podle Der Spiegelu se z tajných ruských dokumentů vyplývá, že Ruský Červený kříž se stal součástí propagandistické strategie s cílem posílit moc prezidenta Putina a jeho spojenců. Ruská vláda údajně plánuje založit pobočky Ruského Červeného kříže v obsazených částech Ukrajiny, které by nahradily práci Mezinárodního výboru Červeného kříže, který dohlíží na dodržování Ženevských konvencí.

Ženevské konvence jsou mezinárodně platné a mají za úkol chránit lidi v době války. Mezinárodní výbor Červeného kříže dohlíží na jejich dodržování a koordinuje například výměnu válečných zajatců.

Očekává se neutralita a nezávislost

Mezinárodní federace zdůrazňuje, že od všech národních organizací Červeného kříže očekává neutrality a nezávislosti. Informace o situaci v Rusku vyvolávají obavy ohledně důvěryhodnosti tohoto hnutí.

DPA upozorňuje, že Ukrajina i Izrael kritizují Mezinárodní výbor Červeného kříže kvůli nedostatečnému zasahování ve prospěch svých občanů v konfliktních oblastech. Organizace je odkázána na spolupráci obou stran konfliktu.

Mezinárodní výbor Červeného kříže potvrdil svou přítomnost v Rusy okupovaných oblastech na východní Ukrajině od roku 2014 a zdůraznil, že nemá informace o ruských plánech na nahrazení své role Ruským Červeným křížem.

DPA informuje, že Mezinárodní federace může pozastavit členství Ruského Červeného kříže, stejně jako se to stalo loni s běloruskou organizací, jejíž generální tajemník nosil na oblečení ruský válečný symbol během návštěvy obsazených území na Ukrajině.