Vedení zlínské nemocnice chce s odbory uzavřít kolektivní smlouvu

Ilustrační fotografie

Vedení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně bude nadále jednat s tamními odbory, chce s nimi uzavřít kolektivní smlouvu pro letošní rok. Řekl to předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček. Na krajském zastupitelstvu protestovaly proti rušení příplatků a některých benefitů a neuzavřené kolektivní smlouvě desítky sester pracujících ve zlínské nemocnici. Maráček se jednání zastupitelstva nezúčastnil, jednání s odbory by podle něj mělo být příští týden.

Vedení nemocnice podle odborářky Martiny Hvozdenské odebírá sestrám již jednou přiznané příplatky, které se podle ní snížily o 1500 korun všem sestrám a dále různě podle oddělení.

Maráček však dnes uvedl, že se nikomu letos nesníží mzda. „Zatímco průměrná mzda byla v roce 2016 u všeobecných sester, porodních asistentek a dětských sester 25.806 korun, tak v roce 2018 činila již 34.556 korun,“ řekl.

Vedení nemocnice již dříve uvedlo, že podle vnitřního předpisu se letos zaměstnancům nemocnice průměrně zvýší tarifní mzda o šest procent. Peníze však bude rozdělovat přímý nadřízený. Podle vedení se tím mají odstranit rozdíly z minulosti v rámci oddělení i mezi jednotlivými odděleními. „Nechceme plošně navyšovat mzdy všem, nejprve potřebujeme vyrovnat disproporce v platovém odměňování, které vznikly v minulosti na základě spíše osobních vazeb než pracovních výkonů,“ uvedl Maráček.

Některé sestry v pondělí uvedly, že jejich základní hrubá mzda je 24.000 korun a sestry pracující v nemocnicích zřizovaných státem mají na stejných pozicích až o 10.000 korun více. Ve zlínské nemocnici, která je největší ze čtyř nemocnic zřizovaných krajem, pracovalo loni 2067 lidí. Hospodaření nemocnice, která měla v minulosti ekonomické problémy, se zlepšuje. Loni vykázala podle předběžných výsledků zisk 53,5 milionu korun, o rok dříve to bylo 16,9 milionu korun.