Velmoci se připravují na očkování proti koronaviru

FOTO: SCHOTT AG

Vláda Spojených států se s farmaceutickou společností Pfizer, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru, dohodla na podmínkách dodání 100 milionů dávek očkovací látky. Evropská komise díky dohodě s francouzskou farmaceutickou skupinou Sanofi zajistí pro unijní země 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu-19. Rusko plánuje plošné očkování na říjen, jakým typem vakcíny neuvedlo.

Dohodu se společností Pfizer oznámil americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Pokud bude schválena příslušným úřadem, mají USA za první várku vakcíny zaplatit 1,95 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun).

„Právě jsme podepsali kontrakt s globálním farmaceutickým lídrem Pfizer o produkci 100 milionů dávek vakcíny počínaje prosincem tohoto roku a s možností zakoupení dalších 500 milionů dávek,“ uvedl Azar ve vysílání televize Fox News. „Samozřejmě by (vakcíny) musely být bezpečné a účinné,“ dodal.

Pfizer očkovací látku proti koronaviru SARS-CoV-2 vyvíjí ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a ještě má před sebou rozsáhlou třetí fázi klinických testů. Jedna z jejích experimentálních vakcín podle nedávno zveřejněných výsledků v prvním kole testování u části pacientů vyvolala kýženou reakci imunitního systému. Zejména při vyšším dávkování se sice objevovaly i vedlejší účinky, podle výzkumníků ale nebyly příliš vážné.

Americká vláda podle agentury AP plánuje vakcíny hromadit i když ještě nebudou mít zelenou od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby je po případném udělení povolení mohla co nejrychleji distribuovat. Pfizer a BioNTech ve svém prohlášení uvedly, že USA za 100 milionů dávek její látky výše uvedenou částku zaplatí po případném schválení.

„Skrze Operaci nadsvětelná rychlost (Operation Warp Speed) shromažďujeme portfolio vakcín, abychom zvýšili šanci, že Američané budou mít už na konci letošního roku k dispozici alespoň jednu bezpečnou a efektivní vakcínu,“ uvedl ministr Azar. Americká vláda prý bude vakcíny lidem poskytovat zdarma, zdravotníci ale za její podání budou moci žádat proplacení nákladů od poskytovatelů zdravotního pojištění.

Azar podotkl, že USA mají v boji proti nemoci covid-19 k dispozici také léčebné nástroje. Nedávno jeho ministerstvo oznámilo, že pro užívání v amerických nemocnicích zajistilo 500 tisíc dávek léku remdesivir, který podle studií zrychluje zotavování z koronavirové nákazy. AP tehdy podotkla, že zmíněný počet dávek představoval 100 procent očekávané produkce léku za měsíc červenec a 90 procent produkce v dalších dvou měsících.

Evropská komise díky dohodě s francouzskou farmaceutickou skupinou Sanofi zajistí pro unijní země 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu-19. Každý z členských států bude mít možnost vakcíny zakoupit v případě, že klinické zkoušky prokážou účinnost a bezpečnost očkovací látky, uvedla komise.

„Připravovaná smlouva se Sanofi dá všem členským zemím možnost vakcínu zakoupit,“ uvedla EK ve svém prohlášení.

„Postoupili jsme v debatách i s několika dalšími společnostmi. Protože nyní nevíme, která vakcína bude nakonec nejlépe fungovat, investuje Evropa do různorodého portfolia slibných látek, které vznikají různými technologiemi. To zvyšuje naše šance, že rychle získáme přípravek pro boj s virem,“ uvedla šéfka komise Ursula von der Leyenová.

Aktuálně je na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek proti covidu-19. V pokročilé fázi testování je například vakcína firmy AstraZeneca, na níž spolupracují vědci z Oxfordské univerzity. Očkovací látka s označením AZD1222 podle studie časopisu The Lancet nemá žádné vedlejší účinky.

Ministr zdravotnictví Ruské federace Michail Muraško oznámil, že masové očkování proti koronaviru by mohlo v Rusku začít v říjnu. Jako první přijdou na řadu nejrizikovějších skupiny občanů, což je zdravotnický personál a učitelé.

Muraško řekl, že skončily klinické studie vakcíny a připravuje se dokumentace k zaregistrování látky. Zdroj agentury Reuters řekl, že látka by k využití mohla být schválena v srpnu. O jaký typ vakcíny přesně jde, ministr neřekl.

Premiér Michail Mišustin minulý týden řekl, že vývojem vakcíny se zabývá 17 ruských vědeckých pracovišť. Bezpečnost se podle něj prokázala u čtyř z 26 zkoumaných typů.

ČTK