Více místa k prevenci a léčbě. Brněnský onkologický ústav koupí od kraje budovy

Masarykův onkologický ústav. Zdroj: Wikimedia

Jihomoravský kraj za 35 milionů prodá Masarykovu onkologickému ústavu nevyužitý areál bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici v Brně. Schválili to zastupitelé. Ústav stojící nedaleko na Žlutém kopci využije areál pro prevenci a pro léčbu nádorů.

Ústav chce v areálu podle mluvčího Pavla Kachlíka vybudovat Centrum onkologické prevence a zdravotnických služeb. „Nové ambulance poskytnou preventivní onkologické prohlídky, vyšetření, poradenství včetně genetického. Nové centrum má sloužit také pacientům, kteří si onkologickou léčbou již prošli. V jedné ze dvou budov bychom kromě jiného chtěli vytvořit také malé lůžkové oddělení s kapacitou zhruba pro 21 ozařovaných pacientů,“ uvedl Kachlík.

Pozemek má výměru přes 7700 metrů čtverečních, stavby na něm jsou podle kraje zdevastované. V místě je například zchátralý objekt laboratoří nebo transfuzní stanice. Provoz v místě skončil v roce 2007. Nemovitosti nejsou od té doby pronajaté ani chráněné.

Jihomoravský kraj v minulosti zvažoval, že by v místě vybudoval domov seniorů. Plánoval tam zhruba 150 lůžek. Uvažoval také o spolupráci se soukromým subjektem. Nakonec ale kraj od záměru ustoupil.

Masarykův onkologický ústav je největším radioterapeutickým centrem v České republice. „Každoročně provádíme více než 500 tisíc radioterapeutických výkonů. Většina našich pacientů, a to 65 procent, má adresu trvalého bydliště mimo Brno, 20 procent pacientů má bydliště mimo Jihomoravský kraj,“ dodal Kachlík.

ČTK, vlb