Vietnam se chystá koupit ruskou vakcínu proti covidu-19

Vakcína Sputnik V dostala název po slavné sovětské družici FOTO: Russian Direct Investment Fund

Vietnam, který se od konce července potýká s další vlnou infekcí způsobenou novým koronavirem, se chystá koupit ruskou vakcínu proti covidu-19. Podle ankety jí nedůvěřuje 52 procent lékařů.

Ruská vakcína Sputnik V je první zaregistrovanou očkovací látkou proti covidu-19 na světě, řada odborníků před ní ale varuje. Mají obavy, že látka zatím nebyla testována na dostatečně reprezentativním vzorku lidí. Proti unáhlenému uvedení vakcíny, které by mohlo představovat „zbytečné nebezpečí pro zákazníky“, se vyslovila také ruská Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO).

O tom, že ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první vakcínu proti covidu-19 na světě, informoval ruský prezident Vladimir Putin. Látku si údajně nechala aplikovat i jeho dcera. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška by první várka vakcíny měla být připravena do konce srpna. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška je ale kritika ze zahraničí nepodložená. Ministerstvo ve středu oznámilo, že první várka vakcíny bude k dispozici do konce srpna.

Vietnam si vysloužil mezinárodní uznání za to, že se mu díky pečlivému dohledávání kontaktních osob a uplatňování karanténních opatření zpočátku efektivně dařilo šíření koronaviru bránit. Na konci července se ale v zemi objevily stovky nových případů, které mají souvislost s letoviskem Danang. Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc v souvislosti s novou vlnou případů varoval před možným rozsáhlejším šířením viru v zemi.

Anketa: Vakcíně důvěřuje jen čtvrtina lékařů v Rusku

Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo aplikovat vakcínu Sputnik V, kterou vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Dalších 23 procent by se zdráhalo na sobě očkovací látku otestovat a jen 24 procent by vakcínu vyzkoušelo. O anketě provedené aplikací Spravočnik vrača (Manuál lékaře), ve které odpovídalo 3040 respondentů, informoval server Meduza.

Portál rbc.ru upřesnil, že aplikaci v Rusku používá přes 420 tisíc zdravotníků, jejichž stupeň vzdělání lze přes profil ověřit. Na otázku, proč by se nenechali očkovat, lékaři většinou odpovídali, že vývoj vakcíny byl příliš rychlý a chybějí data dokazující její efektivitu a bezpečnost.

Na provedenou anketu reagoval i Alexandr Gincburg, ředitel výzkumného ústavu Nikolaje Gamaleji, který vakcínu vyvinul. Ředitel podle agentury TASS sdělil, že jsou pouze dvě možnosti, jak se vyhnout covidu-19 – buď se nechat očkovat nebo prodělat těžkou formu onemocnění. Při onemocnění s lehkým průběhem podle Gincburga tělo nezískává dlouhodobou obranyschopnost proti viru. Gincburg zopakoval, že vakcína v červnu a červenci před svojí registrací prošla všemi nezbytnými procedurami, které potvrdily její účinnost a bezpečnost.

JŠ/ČTK