Vinohradská nemocnice otevírá nové odběrové místo pro pěší

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze otevře v sobotu 12. září nové odběrové místo na covid-19. Odběr materiálu na koronavirovou infekci budou ve vyšetřovacím stanu určeném pro pěší moci podstoupit pouze předem objednaní, uvedla na svém webu nemocnice. Vyšetření z automobilu nabízí nemocnice od konce března.

„Druhé odběrové místo je určeno pouze pro pěší! Stan pro pěší se nachází u vchodu do FNKV pro pěší z ulice Ruská,“ uvedla FNKV.

Provoz odběrového stanu, kde se vyšetřuje z automobilu, bude zachován beze změny. Takzvaný drive-in stan je umístěn na chodníku mezi vrátnicí Státního zdravotního ústavu a vinohradskou nemocnicí ve Šrobárově ulici. Nemocnice k odebírání vzorků touto metodou přistoupila podle mluvčí nemocnice Terezy Romanové kvůli vyšší rychlosti odběru a minimalizaci kontaktu mezi zdravotníkem a pacientem, které metoda nabízí.

Otestovat se v areálu nemocnice na nákazu novým koronavirem mohou osoby indikované i samoplátci. Obě odběrová místa nabízí možnost odběru na vlastní žádost za celkovou cenu 1756 korun. V ceně je podle informací na webu kromě odběru biologického materiálu, izolace RNA a PCR testu i vydání laboratorního výsledku v češtině a v angličtině. Laboratoř Scimed Biotechnologies, která pro nemocnici provádí laboratorní vyšetření odebraných vzorků, nabízí za příplatek i další služby. Za příplatek 500 korun je výsledek testu oznámen ještě týž den, podmínkou je odběr do 11:00. V případě pozdějšího testování je podle nemocnice vzorek přednostně zpracován následující den. Potvrzení nutné pro cestování do zemí požadujících negativní výsledek testu na covid-19 spolu s přednostním zpracováním vzorku si zájemci mohou koupit za 2500 korun.

K vyšetření je nutné se předem objednat. Rezervovat termín lze pouze elektronickou cestou před odkaz na webu nemocnice. V případě vyčerpání kapacity laboratoře na daný den se zájemce o testování musí objednat na další den. K dnešní 16:00 byly víkendové dny 12. a 13. září plně obsazené. Lidé, kteří chtějí podstoupit testování z auta, se mohou podle objednávkového systému na webu přihlásit nejdříve na středu 16. září.

Kvůli velkému zájmu o testování v některých testovacích místech v hlavním městě doporučila Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví nechat se otestovat v místech, které mají volné kapacity. Podle Nováčkové k nim patří odběrové místo ve Žlutých lázních, které provozuje společnost Spadia, nebo na Václavském náměstí. Tam testy provádí laboratoř GHC GENETICS.

Otestovat na covid-19 je v Praze možné také ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Thomayerově nemocnici, v Nemocnici naa Bulovce nebo v areálu Veleslavínského zámku, kde testy provádí pracovníci EUC laboratoře. V Praze je nyní v provozu 18 odběrových míst. Další chce otevřít Praha, jak dnes uvedli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN). Do dvou týdnů chce město zprovoznit odběrové místo na Vítězném náměstí a u koupaliště Džbán. Další by pak mělo být v centru.

čtk