Roušky podle Babiše lidé nepotřebují. Vláda je chce nakupovat pro nemocnice centrálně

Ministerstvo zdravotnictví by mělo centralizovat nákupy roušek a respirátorů pro nemocnice a dohodnout se s výrobci na jejich dodávání. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s řediteli nemocnic. Apeloval také na lidi, aby nenakupovali roušky pro vlastní potřebu, podle něj tyto ochranné pomůcky potřebuje v první řadě zdravotnický personál. Roušky podle Babiše lidé nepotřebují.

Podle Babiše je třeba vnést řád do zásobování zdravotnických organizací rouškami a respirátory a centrálně ho koordinovat. Ministerstvo zdravotnictví proto podle něj bude sbírat od nemocnic i od samostatných lékařů jejich požadavky na potřebu roušek. Od českých výrobců bude chtít ministerstvo zdravotnictví vědět, jaké mají výrobní kapacity a kolik ochranných prostředků dokážou dodat.

Premiér také apeloval na veřejnost, aby nenakupovala ve velkém tyto ochranné prostředky. „Respirátory a roušky potřebují lékaři, občané to nepotřebují,“ řekl. Varoval také před spekulanty, kteří roušky skupují a poté prodávají s přirážkou. I kvůli nim Babiš chce, aby výrobci ochranných pomůcek své produkty neprodávali mimo vládní centrálně řízený systém.

Babiš připomněl, že situací kolem koronaviru se ve středu ráno bude opět zabývat i Bezpečnostní rada státu. Bude chtít řešit přístup k zahraničním turistům, kteří se mohli pohybovat v oblastech zasažených koronavirem. Jednat bude také o dalším postupu ohledně masivně navštěvovaných akcí. Babiš dnes nechtěl předjímat možná opatření, podotkl ale, že Lipsko dnes rozhodlo o zrušení tradičního knižního veletrhu, který každoročně přitahuje statisíce lidí.

ČTK