Vláda od pondělí rozvolní pravidla, většina školáků ale zůstane doma, svého PSA ignoruje

Ačkoliv podle systému PES ministerstva zdravotnictví mají být děti od pondělí ve škole, většina zůstane doma až do konce listopadu. V Česku totiž začne od pondělí 23. listopadu rozvolňování opatření proti šíření koronaviru nového typu. Vláda schválila posun v protiepidemickém systému (PES) z pátého stupně do čtvrtého.

Ve čtvrtém stupni, který znamená rizikové skóre od 61 do 75, se má obnovovat docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a vysokých školách.

Až v pondělí 30. listopadu se ale vrátí do škol první stupeň a deváté třídy základních škol, druhý stupeň se bude střídat v rotačním režimu týden distanční a týden prezenční výuky.

Ministrem zdravotnictví Janem Blatným představený protiepidemický systém PES tak zřejmě platí jen na papíře. Systémového v něm mnoho není a opět začíná kolotoč bizarních výjimek, jako povolení prodeje vánočních ozdob na farmářských trzích.

Vláda také povolila shromažďování až šesti osob a zmírnění zákazu vycházení až od 23:00 místo současných 21:00.

Vláda také rozhodla, že do obchodů budou moci rodiče s kočárky bez vozíku a s dětmi do šesti let bez ohledu na povolené počty. Od pondělí budou moci knihovny půjčovat knihy z výdejních okének. Obřadů se bude moci účastnit až 20 lidí.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 75 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulou středu. Právě sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro zpřísnění stačí tři dny.

O dalším uvolnění by vláda mohla rozhodovat už v polovině příštího týdne. Vyplývá to z Havlíčkova vyjádření, že obchodníci by se o uvolnění podmínek prodeje plánovaných od 30. listopadu měli dozvědět zhruba pět dnů předem.

„Zatím jsme se o čertech, Mikuláších a andělech nebavili, epidemická skupina o tom diskusi vede,“ odpověděl Blatný na dotaz o blížícím se svátku. Na otázku, jak budou vypadat vánoční trhy v adventním čase po stránce například hudebních vystoupení, odpověděl, že jejich uvolnění bude postupovat podle tabulky PES v kategorii kultury.

S ČTK