Vláda označila bezpečné země pro dovolené

Zdroj: MZČR

Od poloviny června budou moci Češi bez omezení cestovat do většiny evropských zemí, jen při návratu z Británie a Švédska se musejí prokázat negativním testem na onemocnění covid-19. Záležet ale bude i na podmínkách ostatních států. Systém takzvaného semaforu rozdělující země podle míry rizika schválila vláda.

Češi se budou muset prokazovat testem na koronavirus při návratu z Británie a Švédska, z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení. Týká se to všech sousedních zemí i oblíbených turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Země jsou v systému rozděleny do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích. Cizinci přijíždějící do ČR se ale budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří například Itálie, Španělsko či Francie.

„Do zeleně a oranžově označených zemí mohou Češi cestovat bez omezení při návratu zpět. Test však bude vyžadován při cestě z červeně označených zemí. Cizinci přijíždějící do ČR se budou prokazovat testem při cestě z oranžových a červených zemí,“ uvedl k mapce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitru.

Česko čeká 8. června další vlna zmírnění restrikcí kvůli koronaviru. Budou možné pořádat akce pro maximálně 500 účastníků. Divadla, kina či koncertní sály budou moci zrušit rozestupy v hledištích, kdy musela mimo jiné nechávat neobsazované celé řady. Od stejného data se zvýší limity pro počty návštěvníků zoologických či botanických zahrad na 250 lidí na hektar, o stovku víc než dosud. O týden později pak vláda plánuje v těchto zařízeních zrušit limit úplně. Od 8. června se ruší také omezení pro venkovní zahrádky restaurací a povinnost používat roušku v prostorách u bazénů a koupališť.

ČTK, JŠ