Vláda schválila odměny pro záchranáře kvůli koronaviru

Sanitka. Foto: zzsjmk.cz

Vláda schválila uvolnění finančních prostředků na odměny pracovníků 14 poskytovatelů zdravotnické záchranné služby, kteří se přímo podíleli na plnění úkolů stanovených krizovými opatřeními a mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví.

„Všem 7 000 lékařům a nelékařským pracovníkům poskytovatelů zdravotnické záchranné služby tak bude za březen, duben a květen 2020 vyplacena jednorázová odměna ve výši 40 tisíc korun za každý měsíc,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

Celkem půjde o 1,12 miliardy korun, na odměny zdravotníkům z nich je určeno 840 milionů, další peníze uhradí provoz mobilních odběrových týmů pro testování, vyplývá z materiálu pro jednání vlády.

Ministr už dříve nařídil odměnit zdravotníky, kteří o pacienty s covidem-19 pečují ve státních nemocnicích. Zdravotníci měli dostat mimořádné odměny, za odběry vzorků až 1500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce.

Případy dvou významných Pražských nemocnic však ukázaly, že sliby o mimořádných odměnách pro zdravotnický personál nemusí být naplněny ani ve státních nemocnicích.

Server novinky zveřejnil fotografii interního dopisu ředitele Fakultní nemocnice na Homolce Petra Poloučka, ve kterém zaměstnancům oznamuje očekávaný výpadek ve financování nemocnice a snížení objemu finančních prostředků na odměny za duben 2020. Podle vyjádření zaměstnanců nemocnice Na Bulovce pro server aktuálně, zase nepřišli na účet odměny ve výši, které jim slíbil ředitel Jan Kvaček.

Z krajů se navíc ozvala kritika, že tamní nemocnice na odměny nemají peníze.

„Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů požadují, aby ministr zdravotnictví Adam Vojtěch neprodleně řešil otázku mimořádných příplatků pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví, kteří pečovali a pečují o pacienty s covid-19, ale i pro další zaměstnance zdravotnictví, neboť i od nich vyžaduje současná pandemie mimořádné pracovní i osobní nasazení, což se týká jak zdravotníků, tak i nezdravotníků,“ uvedly odborové svazy ve společném prohlášení.

Na provoz mobilních odběrových týmů dostane ZZS 28 milionů korun, protože jejich provoz nelze hradit z veřejného zdravotního pojištění. První vznikl při pražské Nemocnici na Bulovce už 1. března.

„Mobilní odběrové týmy, složené většinou ze tří zdravotnických pracovníků, vyjížděly k odběrům vzorků u pacientů, u nichž bylo indikováno podezření z nákazy novým koronavirem,“ píše se v dokumentu. Vyčleněna na ně byla kromě personálu také vozidla, ochranné prostředky nebo speciální kontejnery na provoz vzorků.

Zdravotníci kromě toho museli zachovat nepřetržitý provoz ZZS pro běžné pacienty. Někdy se však setkávali i s nakaženými, kteří potřebovali pomoc, nebo odpovídali na dotazy ohledně koronaviru na lince 155. Odměny pro záchranáře ministra žádal 29. dubna výbor sněmovny pro zdravotnictví.

Podle poslanců nemají ZZS dostatečné personální rezervy. „Pokud tak byl záchranář nucen čerpat během epidemie ošetřování člena rodiny, znamenalo to, že jiný záchranář jej musel nahradit svou přesčasovou prací,“ uvádí materiál. Po kontaktu s rizikovým pacientem záchranáři podle něj nechodili do karantény, ale dál sloužili. Pracovali také zaměstnanci v rizikovém věku.

Odměnit všechny zdravotníky, kteří pracovali s nakaženými, má podle ministerstva zdravotnictví umožnit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou připravuje. Byla by vydána vyhláška, která zohlední nižší produkci nemocnic při zachování záloh. Do Sněmovny má jít v týdnu od 25. května ve stavu legislativní nouze.

Zdravotní pojišťovny už v březnu deklarovaly, že nemocnicím nechají původní výši záloh i v případě, že v době epidemie ošetřily méně pacientů, a nebudou vyžadovat jejich vracení. Zdravotnictví mělo mít letos k dispozici asi 350 miliard korun, zhruba polovina jde do nemocnic. Ministerstvo odhadlo, že schodek veřejného zdravotního pojištění bude letos asi 40 miliard. Pojišťovny ho dorovnají z rezerv z minulých let.

JŠ/ČTK