Vláda schválila úhradu antibiotik ze zahraničí

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo pro české pacienty antibiotika ze států EU. Vláda schválila na období 12 měsíců jejich dočasnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím mimořádného opatření. Mimořádné dodávky umožní resortu zdravotnictví lépe čelit celosvětově problematické situaci týkající se dostupnosti léčiv.

„Zajistit dostatek léků pro české občany je pro nás prioritou. Oslovili jsme proto dodavatele, zda mohou dovézt antibiotika registrovaná v některém jiném členském státě Evropské unie. To se nám podařilo,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Protože standardní mechanismy stanovení úhrad neumožňují stanovit úhradu neregistrovaným léčivým přípravkům, přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví k využití nového systému a stanovilo těmto přípravkům dočasnou úhradu prostřednictvím mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví vycházejícího ze zákona o veřejném zdravotním pojištění. Výše úhrad jednotlivých přípravků se budou pohybovat od 150 do 200 Kč. „Byl jsem příjemně překvapený, že cena v rozdílu s tím, co je na českém trhu, je plus čtyři pět korun. Jsou to korunové rozdíly,“ upřesnil Válek. Léky budou mít zahraničí obal, ale český příbalový leták.

Ministerstvo do konce února očekává půl milionu balení, předjednaných je 800 000 kusů. Válek už dříve řekl, že to bude pojišťovny stát asi 150 milionů korun navíc. „Z každé skupiny antibiotik, ve které jich je třeba deset, bude vždycky nějaký lék k dispozici,“ zopakoval. Ministerstvo podle něj léky samo nekupuje, ale jedná s výrobci a distributory, kteří mají na starosti celou Evropu. „Zákon nám umožňuje lék na mimořádný dovoz dostat do České republiky, doplnit ho českým obalem a určit mu ve zkráceném režimu cenu a úhradu pojišťovny,“ dodal. Do budoucna by mohly centrální nákupy léčiv dělat i evropské úřady.

Válek znovu kritizoval přeprodávání léků na internetu. „Je to odsouzeníhodné nejenom z morálních důvodů, ale především z medicínských,“ řekl. Nikdo podle něj neví, jak byl lék skladovaný nebo zda nejde o padělek. Odpovědnost za to podle něj má Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Může vydávat pokuty, může velmi tvrdě zasáhnout, podávat trestní oznámení,“ zdůraznil. Pokud je někdo nabízí zdarma, vnímá to ministr jako projev občanské solidarity.

Ministr uvedl, že diskuse o možnosti očkování v lékárnách nekončí. „Debatuju s jednotlivými skupinami lékařů a lékárníků o tom, jak se vyvíjí medicína a jak to ovlivňuje kompetence lékařů, nelékařů, farmaceutů a dalších. Ta debata je daleko komplexnější než pouhé očkování proti covidu.“ Možnost očkovat je podle něj i součástí diskuse s děkany lékařských fakult o rozšíření kompetencí jejich absolventů. Podmínkou možnosti očkovat v lékárně mělo být podle návrhu odborné školení a vyhrazený prostor s možností odpočinku po podání vakcíny. Podle dřívějších vyjádření České lékárnické komory by očkování bylo dobrovolné, zájem má asi polovina lékáren. Kromě covidu-19 se diskutovalo také o vakcínách proti chřipce, které se také musejí podávat každý rok.

bře, čtk