Vláda zakázala volný pohyb osob, kvůli koronaviru

Od dnešní půlnoci je vládou zakázán volný pohyb osob s výjimkou cest do zaměstnání a práce, zajištění potravin, léků a dalších životních potřeb. Hodinu před půlnocí o tom informoval na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Oznámil i další omezení a hygienická opatření. Policie bude posílena o 400 celníků a 2000 vojáků.

Vláda zakázala s účinností od půlnoci z dneška na pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Česko je po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila na omezení pohybu obyvatel. Zákaz volného pohybu Babiš navrhoval i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru. Dnes v televizi Prima zopakoval, že šíření nemoci, kterou virus způsobuje, je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí až třímilionová pokuta.

Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru. V jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Svolání štábu už dnes dopoledne avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), už dříve jeho aktivaci podle svých vyjádření několikrát předsedovi vlády navrhoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr zdravotnictví informoval o zákazu dovolených pro lékaře.

Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní rady státu, v případě nutnosti vládě.

 Vláda odložila kvůli hrozbě nového typu koronaviru konání senátních voleb. Uvedl to po dnešním mimořádném jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Doplňovací senátní volby na Teplicku byly naplánovány na 27. a 28. března.

Volby byly vyhlášeny v souvislosti s náhlým úmrtím zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS).

ČTK, jš