Vláda zpřísnila opatření. Co všechno se od 9. července změní?

Vláda v reakci na obrat vývoje epidemie koronaviru zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Bez testu po dovolené v cizině nebudou lidé smět do práce.

Změny zaváděné kvůli obavám z delta varianty koronaviru budou platit od pátku 9. července. Šíření nákazy podle reprodukčního čísla v ČR začalo zrychlovat, ukazují to i denní přírůstky případů. Začala registrace k očkování proti nemoci covid-19 pro děti od 12 do 15 let. Cestování usnadňuje evropský covidový certifikát.

Jedna dávka už nestačí

Pro prokázání bezinfekčnosti nebude nově stačit jako dosud jedna dávka očkování proti covidu-19, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. „Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou po dvou týdnech považováni za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V současné době je možné bezinfekčnost na místech, kde se to požaduje, prokázat dokladem o nákaze v posledních 180 dnech, negativním antigenním nebo PCR testem a certifikátem o očkování. Dosud stačilo uplynutí 22 dní po první dávce. Podle odborníků ale tato ochrana není dostatečná, například proti takzvané delta variantě je ochrana jen asi 33 procent. Lidé mají nyní nárok ze zdravotního pojištění na jeden antigenní test týdně a měsíčně navíc dva testy metodou PCR.

Povinné testování

Stejně od 9. července bude povinné i testování po příjezdu ze zahraničí. Povinný test před návratem do práce po dovolené se bude vztahovat jen na cizinu, stejnou podmínku pro dovolenkáře v Česku podle Vojtěcha odmítla Legislativní rada vlády. Pracovníka bez testu zaměstnavatelé nebudou smět vpustit na pracoviště, výjimku budou mít naočkovaní. U ostatních se typ testu případně až samoizolace budou řídit covidovou rizikovostí státu, ze kterého člověk přijede.

Plošné testování v zaměstnání, které skončilo s červnem, by podle Vojtěcha přicházelo v budoucnu v úvahu, když by byla vyšší incidence výskytu nových případů, například přes 25 na 100 tisíc obyvatel za týden ve všech regionech ČR. Nyní se této úrovni incidence blíží jen v Praze.

Opatření podpořili lékaři i podnikatelé

Změny uvítal prezident České lékařské komory Milan Kubek i viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. „Označit někoho tři týdny po první dávce (vakcíny) za takzvaně bezpečnou osobu, která nemůže nikoho nakazit, to prostě byl z odborného hlediska nesmysl,“ řekl Kubek v České televizi. „Bylo by zbytečným rizikem navíc, kdyby lidé po dovolené nakazili kolegy v práci,“ napsal Prouza na twitteru.

Vláda zároveň změnila přístup k takzvaným černým zemím s extrémní mírou rizika nákazy koronavirem na mapě cestovatele. Nově tam lidé nebudou mít zakázáno jet, bude ale platit důrazné nedoporučení cesty. Takových států je nyní 17 včetně ode dneška zařazeného Ruska, od 5. července přibude také Tunisko. Velkou Británii mezi ně vláda dnes nezařadila, situaci ale znovu vyhodnotí příští týden.

ČTK, vlb