Vnitro informovalo vládu o zakázce komunikační sítě záchranných složek

Ministerstvo vnitra dnes informovalo vládu o záměru zadat bez výběrového řízení zakázku za 4,4 miliardy korun bez DPH na zajištění dalšího provozu komunikační sítě záchranných složek. Zakázku mají získat stávající dodavatelé, tedy firma Pramacom Prague a Národní agentura pro komunikační a informační technologie. Smlouva má trvat do roku 2024, nikoli do konce roku 2027, jak bylo původně v plánu. ČTK o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Nevypsání soutěže vnitro zdůvodňuje tím, že je nutné zabránit vyzrazení utajovaných informací. Proti úmyslu ministerstva se dnes ohradila společnost Nordic Telecom. Podle operátora je to v rozporu se zákonem. Ministerstvu dnes firma poslala námitky proti postupu ve věci zakázky. Proti zadání zakázky bez soutěže protestuje také operátor O2, který byl loni stejně jako Nordic Telecom mezi zájemci o vybudování modernější digitální sítě.

Vysílačkové síti pro policii, hasiče a další záchranné složky končí podpora technologie Tetrapol, která je využívána teď. Vnitro se už dříve rozhodovalo mezi modernizací Tetrapolu a vybudováním nové zabezpečené mobilní sítě LTE/5G.

Vnitro v materiálu píše, že na trhu teď neexistuje vhodná mobilní komunikační technologie pro bezpečnostní a záchranné složky. „Vhodná technologie bude existovat a bude komerčně dostupná až koncem 20. let 21. století, a to i na sítích veřejných mobilních operátorů,“ uvedl úřad, přičemž se odvolal na znalecký a odborný posudek.

„Důvod, proč to předkládáme, je, abychom zajistili fungování současného systému Pegas po dobu nezbytně nutnou, než nalezneme konsenzus na koncovém řešení, které by mohlo umožnit i takzvaná rychlá data, takže my jsme zkrátili dobu, na kterou je ta zakázka vypisována. Je to nezbytně nutné minimum pro zajištění fungování současného systému,“ řekl dnes před jednáním kabinetu Hamáček.

Aktuální zakázka má být „přechodovým řešením“ mezi technologiemi Tetrapol a 3GPP. Smluvní vztah vnitra s dodavateli má trvat do roku 2024 s následným přechodem smluv na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou na dva roky. Nezadání zakázky by podle ministerstva mohlo vyústit ve zhroucení systému komunikace složek integrovaného záchranného systému a nemožnost je řídit v terénu.

„Uzavření smlouvy je nutné bezodkladně, protože větší části komponent a ovládacímu software stávajícího systému skončí podpora výrobce k 31. prosinci 2020, části systému dokonce už 30. září 2019. Provoz systému kritické informační infrastruktury bez podpory výrobce je neakceptovatelné bezpečnostní riziko,“ napsalo ministerstvo.

Dodavatelé mají zejména zajistit generační obměnu nepodporovaných technologií a navýšit parametry podle požadavků uživatelů systému. Podle vnitra nepůjde o výměnu všech zařízení, ale jen těch, kterým končí podpora. Dalším úkolem je zajištění dostatečné kybernetické bezpečnosti sítě.