Voda v přírodních koupalištích v Praze se zlepšila

Ilustrační fotografie

Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí. Na dalších místech je voda v nejlepším stavu. Informace zveřejnila pražská hygienická stanice na svém webu.

V hostivařské přehradě i na koupališti Džbán, kde je z pražských přírodních koupališť nyní nejvyšší výskyt sinic, hygienici vodu kontrolují každý týden. Poslední měření provedli 5. srpna.

Sinice mohou zejména alergikům přivodit vyrážky, rýmu nebo záněty očí a spojivek. Riziko narůstá s delším pobytem ve vodě i opakovaným koupáním několik dní v týdnu za sebou. Sinice ovšem mohou produkovat také toxiny. Pokud se dostanou do těla, mohou způsobit bolest hlavy nebo žaludeční obtíže. Státní zdravotní ústav doporučuje se po koupání ve vodě se zvýšeným výskytem sinic pečlivě osprchovat.

Vodu s nejlepší známkou mají od začátku letošní sezony, tedy od května, koupaliště Divoká Šárka, Radotín i Motol.

Výborná kvalita vody je také v areálu Lhotka u sídliště Novodvorská v Praze 4. Na koupališti s přírodním čištěním hygienici letos jen jednou zjistili zakalenou vodu, jinak je stále v nejlepším stavu.

O nadcházejícím víkendu bude počasí podle meteorologů lákat ke koupání hlavně v neděli. V Praze má být jasno s odpoledními teplotami u 28 stupňů.

ČTK