Vojenská nemocnice otevřela opravený pavilon pro válečné veterány

Otevření zrekonstruovaného pavilonu, kde váleční veteráni nacházejí nejen špičkovou péči, ale i svůj druhý domov. Foto: ÚVN

Váleční veteráni získají ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) kompletnější péči. Slavnostně otevřen byl zrekonstruovaný pavilon B, který je určen pro následnou a sociální péči převážně pro válečné veterány. Nemocnice za modernizaci zaplatila 160 milionů korun. První klienti začnou zařízení využívat v prosinci.

Pavilon byl otevřen za účasti ministrů obrany a zdravotnictví Lubomíra Metnara a Adama Vojtěcha (oba za ANO) či zástupců armády. „Je to unikátní projekt, protože směšuje následnou zdravotní péči, ošetřovatelskou péči, paliativní péči s domovem Vlčí mák, kde je péče sociální,“ řekl ČTK ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Sociální péče podle něj poskytuje péči o seniory, kteří nejsou nemocní, následná péče se stará o pacienty, kteří potřebují doléčit.

Pavilon B je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke průběžně rekonstruován už od roku 2010. Jako první byl opraven Domov Vlčí mák, následovalo otevření ambulance, kaple, oddělení sociální péče a stomatologie. Pavilon byl také zateplen. Nyní dokončená rekonstrukce byla nejrozsáhlejší. Zahájená byla loni v únoru.

Podle Metnara je vybudování pavilonu malé poděkování válečným veteránům za to, že byli ochotni nasadit život za svou vlast. Ministerstvo obrany se podle něj chce válečným veteránům věnovat a usnadňovat jim život.

Zavoral poznamenal, že péče je určena pro všechny klienty, kteří na ni mají nárok, přednostně ale do ní budou zapojeni váleční veteráni. Teď má nemocnice žádosti od 101 válečných veteránů či jejich příbuzných. „O klienty nemáme absolutně žádnou nouzi,“ podotkl Zavoral. Zatímco nyní se stále ještě zařízení stará především o veterány druhé světové války, postupně se důchodového věku dožívají i veteráni novodobých zahraničních misí. Veteránů z druhé světové války žije přes 300, novodobých kolem 15.000.

Vybavení prostor pavilonu bylo podle Zinke voleno tak, aby bylo komfortní pro pacienty a také ulehčilo po fyzické stránce práci personálu. K dispozici jsou kvalitní lůžka či závěsný systém, který zajistí pomoc s přesunem nepohyblivých pacientů. „Veškeré vybavení je koncipováno tak, aby navodilo spíše domácí prostředí a prvoplánově nevyvolávalo pocit nemocničního prostředí,“ poznamenala mluvčí.

Pavilon ÚVN dále rozšiřovat neplánuje. „Jsme nemocnice zaměřená na akutní péči. Chtěli jsme udělat komplexní péči o vojáky a válečné veterány – od akutní péče, urgentní péče, ambulantní péče, specializované péče až po tu následnou péči. Chtěli jsme všechno mít pod jednou střechou,“ řekl Zavoral.

ČTK