Vojtěch prý tlačil na urychlené odeslání onkologické brožury s Babišem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdroj: vlada.cz

Nebývalé pozornosti se dostalo nové brožuře k onkologické prevenci. Do publikace se dostaly i fotografie ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny nesouhlasila s odesláním brožury v předvolebním období. Na pojišťovnu ale zatlačil ministr Vojtěch. Ta publikaci nakonec rozešle.

Brožura k onkologické prevenci měla být letos na podzim rozeslána pojištěncům. Fotky politiků vadily ve správní radě VZP. Podle kritiků medicína není politika a fotky politiků tam nepatří. Po asi hodinové diskusi na konci srpna většina radních hlasovala pro to, aby byl materiál z jednání stažen.

Brožura k onkologické prevenci vznikla na základě společného memoranda o podpoře prevence. Memorandum uzavřely všechny zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví. Materiál měl reagovat na to, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní vyšetření. Někteří onkologové zaznamenali případy, kdy pacienti přicházejí v důsledku epidemie s onkologickým onemocněním pozdě. V brožuře se měli lidé dozvědět, jak mohou předcházet těmto vážným onemocněním. Rozesílání mělo začít v září, přičemž na začátku října se v ČR budou konat sněmovní volby.

Ačkoliv publikace nedostala zelenou od správní rady VZP, pojišťovna ji nakonec rozešle. Zasadil se o to prý osobně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na začátku září od něj dostaly pojišťovny dopis, v němž je vyzývá, aby brožuru odeslaly. „Všechny zdravotní pojišťovny byly upozorněny na své závazky vyplývající z memoranda dopisem ministra zdravotnictví ze dne 2. září 2021,“ napsala mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová serveru Seznam Zprávy.

Po ministrově pokynu se pojišťovna poradila s právníky. A i na jejich doporučení se rozhodla k rozeslání přistoupit.

Babiš ve středu ve Sněmovně řekl, že publikace není předvolebním materiálem. Vystupuje v ní jako původní iniciátor preventivního onkologického programu. Podle Seznam Zpráv se však již věcí zabývá Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Opoziční Piráti se chtějí obrátit na soud, aby rozeslání brožury zakázal předběžným opatřením.

vlb