Vojtěch sklidil kritiku. „Vecpal“ se do onkologické brožury

Adam Vojtěch. Zdroj: Vláda.cz

Nebývalé pozornosti se dostalo nové brožuře k onkologické prevenci. Členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se pohádali o její podobě. Části radních se nelíbilo, že se do publikace dostaly i fotografie ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO)

Brožura k onkologické prevenci měla být letos na podzim rozeslána pojištěncům. O její budoucnosti ale není jasno. Fotky politiků vadí ve správní radě VZP. Podle kritiků medicína není politika a fotky politiků tam nepatří. Po asi hodinové diskusi většina radních hlasovala pro to, aby byl materiál z jednání stažen.

Správní rada měla vzít na vědomí podobu brožury k onkologické prevenci, která vznikla na základě společného memoranda o podpoře prevence. Memorandum uzavřely všechny zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví. Materiál měl reagovat na to, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní vyšetření. Někteří onkologové zaznamenali případy, kdy pacienti přicházejí v důsledku epidemie s onkologickým onemocněním pozdě. V brožuře se měli lidé dozvědět, jak mohou předcházet těmto vážným onemocněním. Rozesílání mělo začít v září, přičemž na začátku října se v ČR budou konat sněmovní volby.

Podle předsedkyně správní rady a poslankyně ANO Věry Adámkové se účastníci správní rady shodli na tom, že prevence je potřeba. „Na té brožuře vadilo kolegům, že je tam fotografie pana ministra,“ řekla Adámková. Dokument vznikl s podporou vlády, proto tam podle ní byla i fotka premiéra. K tomu měli radní také výhrady. „Mají na to plné právo, brožura se neprojednávala dále,“ řekla Adámková.

To potvrdil i místopředseda správní rady a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. „My nemáme žádný problém s odbornou složkou. Medicína jako taková není politika, medicína je o tom, že se věci musí řešit a léčit… A v tom případě, kdy do toho nepatří politika, nepatří tam ani fotografie politiků, kteří tam nic neříkají, jen tam figurují,“ řekl Svoboda. Podle něj náklady VZP na brožuru jsou asi 20 milionů korun. Další náklady ponesou podle počtu pojištěnců také ostatní zdravotní pojišťovny. VZP má asi 60 procent trhu, celkové náklady by tedy mohly dosáhnout asi 33 milionů korun. Co nyní s brožurou bude, není jasné. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek požádá o vyjádření právníky.

dom, ČTK