Všeobecná fakultní nemocnice plánuje opustit některé objekty

Všeobecná fakultní nemocnice. Foto: Autor: VitVit – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66977190

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) plánuje opustit některé objekty mimo areál na Karlově náměstí. Vzniknout by pro ně měly nové budovy. Chce také postavit nový objekt za zhruba 1,5 miliardy korun pro laboratoře. Novinářům to řekl ředitel VFN David Feltl. Nemocnice s 6000 zaměstnanci a 1500 lůžky sídlí na 20 různých místech v Praze od Albertova po Karlov, ale také na Zbraslavi nebo na Strahově.

Sestěhovat by se měla některá oddělení mimo hlavní areál. „Uvažujeme o urologické klinice, neurologii, dětské klinice. Také interní oddělení na Strahově a určitě transfuzní stanice na Zbraslavi. Samozřejmě čím více, tím lépe,“ řekl Felt. Samostatně zůstane podle něj určitě porodnice u Apolináře a psychiatrie v budově v Kateřinské zahradě.

„Studie běží, takže záleží i na etapizaci a penězích,“ dodal Felt, který nemocnici vede od letošního února po odvolané Daně Juráskové. Dosud vedl tamní onkologické centrum.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) má nemocnice projekt nového objektu předložit do Vánoc. „Opuštěné budovy by se daly prodat. Například dětský areál na konci Nuselského mostu, má obrovskou cenu,“ dodal premiér. Nemocnice má roční rozpočet kolem devíti miliard korun, nyní staví objekt nového centrálního urgentního příjmu, kam by mohli chodit pacienti na pohotovost a zároveň by tam sanitky vozily nemocné.

Za poslední dva týdny navštívili premiér s ministrem tři státní pražské nemocnice, které se všechny potýkají s problémy s pavilonovým uspořádáním a budovami, které potřebují investice. Spojují je také projekty na stavbu urgentního příjmu. Ve FN Královské Vinohrady odhadli náklady zhruba na sedm miliard korun, přesune se tam i téměř polovina lůžek, v Thomayerově nemocnici na miliardu korun.

Do budoucna jich má být 15 velkých ve fakultních a větších krajských nemocnicích a dalších 80 v menších, alespoň jeden na okres. Na stavbu velkých by mohla být dotace 200 milionů korun, menších 80 milionů.

ČTK