Vsetínská nemocnice má nový rentgenový přístroj, koupí další

FOTO: Vsetínská nemocnice

Vsetínská nemocnice pořídila skiaskopicko-skiagrafickou stěnu, která umožňuje zobrazení vnitřních částí těla v reálném čase a další diagnostické postupy. Rentgenový přístroj stál téměř 6,5 milionu korun, náklady pokryla evropská dotace. Nemocnice získala i další přístroje, na některé ještě čeká.

Nová stěna má využití v gastroenterologii při vyšetření jícnu, žaludku, tenkého i tlustého střeva, při zobrazení žlučových cest či v gynekologii k ověření průchodnosti vejcovodů. Přístroj dokáže vyšetřit i kosterní systém, hrudník a plíce.

Obrazová dokumentace je podle zdravotníků velmi kvalitní a pro hodnocení rychle dostupná v datovém úložišti. „Nový přístroj funguje v režimu přímé digitalizace, dříve jsme u skiaskopických vyšetření museli využívat takzvanou nepřímou digitalizaci, data nasnímat do kazety a dále zpracovávat s pomocí čtečky,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení Blanka Ludvová.

Nemocnice pořídila také další vybavení. „Využíváme také nový pojízdný rentgen v budově interny, aktuálně pro vyšetření plic pro pacienty jednotky intenzivní péče, ale rádi bychom po stavebních úpravách rozšířili možnosti přístroje o další vyšetření,“ uvedla primářka.

Hodnota diagnostických přístrojů pořízených z evropských dotací je přes 34 milionů korun, další investice se připravují. „Nemocnice aktuálně čeká na dodávku C-ramena pro operační sály a probíhá veřejná zakázka na dodávku ultrazvuků. Těmi se završí kompletní obnova a modernizace zobrazovací techniky ve Vsetínské nemocnici,“ uvedl mluvčí nemocncie Egon Havrlant.

ČTK,jš