Východní Evropa méně testuje HIV a TBC, kvůli covid-19

Kvůli pandemii koronaviru se ve východní Evropě a střední Asii méně testuje na HIV a tuberkulózu (TBC). Upozornil na to Michel Kazatchkine, zvláštní poradce Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS). Podle něj by pokles v testování mohl v důsledku znamenat více úmrtí.

Kazatchkine uvedl, že počet nových případů tuberkulózy nahlášených z těchto oblastí Světové zdravotnické organizaci (WHO) poklesl v květnu o 48 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Varovný je podle něj hlavně třicetiprocentní pokles nově hlášených případů multirezistentní formy TBC, na níž nezabírá běžná léčba.

„Je to kvůli omezenému pohybu lidí během covidových uzávěr a karantén,“ řekl Kazatchkine a dodal, že dalším důvodem je fakt, že řada zdravotníků, nemocnic a zdravotnických zařízení, které se běžně věnují se péči o pacienty s TBC se během pandemie přeorientovala na nemocné s covidem-19.

Podobný trend Kazatchkine zaregistroval rovněž v případě testování lidí na virus HIV. Například ruské federální centrum pro boj s AIDS nahlásilo podle Reuters v první polovině letošního roku o 20,5 procenta méně nově potvrzených případů HIV infekcí. Centrum to připisuje menšímu počtu provedených testů na HIV a poklesu počtu pacientů, kteří pobočky střediska navštívili.

STO/čtk