Výdaje na centrové léky vzrostly za sedm let 2,5 násobně

Ilustrační fotografie

Výdaje na léky, které předepisují specializovaná centra pro léčbu závažných nemocí, vzrostly mezi roky 2010 a 2017 dvaapůlnásobně. Zatímco před devíti lety jich zdravotní pojišťovny uhradily za 6,6 miliardy korun, předloni stály 16,7 miliardy korun. Spotřebovaly tak dvě třetiny všech nákladů na léky ve zdravotnických zařízeních, informoval na tiskové konferenci Český statistický úřad.

Centrové léky jsou moderní léčiva, která mohou předepisovat pacientům jen některé nemocnice se specializovanými centry. Léčba jednoho pacienta stojí i miliony korun ročně. Podle údajů zdravotních pojišťoven náklady rostly i loni, léky se ale dostaly k více pacientům.

Ze všech výdajů na zdravotní péči tvoří léčiva asi pětinu. V roce 2017 to bylo zhruba 83 miliard korun. Z nich 24,6 miliardy korun jsou léky na předpis, za něž domácnosti zaplatily dalších 11 miliard korun doplatků. Dalších asi 14,5 miliardy vydali lidé za léky volně prodejné v lékárnách.

„V obou případech se jedná o více než dvacetiprocentní nárůst oproti roku 2010,“ uvedla specialistka ČSÚ na statistiku zdravotnictví Vladimíra Kalnická.

Nárůst výdajů na centrová léčiva bude zřejmě pokračovat i v dalších letech, asi ale pomalejším tempem. Zdravotní pojišťovny pro rok 2018 plánovaly vydat na centrové léky 16,5 miliardy korun. Místopředseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Bohuslav Svoboda (ODS) loni v listopadu řekl, že rychleji než náklady roste počet pacientů, ke kterým se léky dostanou.

Už v říjnu Ladislav Friedrich, předseda Svazu zdravotních pojišťoven, který zastřešuje šest menších pojišťoven, uvedl, že letos plánují svazové pojišťovny náklady na centrové léky meziročně asi o desetinu vyšší.

Tyto moderní léky působí na molekuly a na pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a ve zdravých buňkách se buď nevyskytují, nebo jen v malé míře. Léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. Používají se například pro léčbu autoimunitních chorob, jako jsou lupénka, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza, nebo rakoviny.

ČTK