Výhoda pro očkované a uzdravené. Maďarsko otevírá kina, bazény i restaurace

Premiér Maďarska Viktor Orbán šel v očkování příkladem. Zdroj: Twitter/_miniszterelnok

Lidé v Maďarsku, kteří jsou očkovaní proti covidu-19 nebo toto onemocnění prodělali, budou moci od soboty chodit do vnitřních prostor restaurací, bazénů, kin nebo divadel. Dnes to ve veřejnoprávním rozhlasu oznámil premiér Viktor Orbán, jehož vláda opatření proti koronaviru rozvolňuje v závislosti na počtech naočkovaných.

V zemi s necelými deseti miliony obyvatel dosáhl počet těch, kdo dostali aspoň první dávku vakcíny, čtyř milionů.

Orbán řekl, že v zemi je nyní dostatek vakcín k tomu, aby byl naočkován každý, kdo se zaregistroval. „Vakcíny jsou jako neprůstřelné vesty,“ citovaly Orbána agentury. „Už je máme pro každého, přijďte, prosím, a vyzbrojte se, aby virus neměl na koho útočit,“ vyzval. Maďarsko v očkování postupuje rychle díky nákupu vakcín z Ruska a Číny, které ovšem neschválila Evropská léková agentura (EMA). Za to si Orbán, kterého příští rok čekají volby, vysloužil kritiku doma i ze strany Bruselu.

Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) v Maďarsku za uplynulé dva týdny připadá 316,6 úmrtí v přepočtu na milion obyvatel, což je nejvíce v Evropské unii. Pro Česko je tento údaj asi 101,4. Třetí vlna epidemie v Maďarsku slábne, ve čtvrtek tam v sedmidenním úhrnu připadalo 164 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, o týden dříve to bylo 245. Za čtvrtek zemřelo dalších 186 pacientů s koronavirem, celkem jich je asi 27 360.

ČTK, vlb